19:50 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Super League: Τραγωδία ο Ολυμπιακός με Αστέρα (1-1), μετράει ώρες ο Χάσι

Τραγικός ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης και απώλεια βαθμών στο άδειο λόγω τιμωρίας «Γ. Καραϊσκάκης». Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στο τέλος την ομάδα της Αρκαδίας και γλίτωσαν την ήττα, αλλά το τελικό 1-1 δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία, ενώ το χειρότερο για τον αποσβολωμένο Μπέσνικ Χάσι δεν είναι οι δύο βαθμοί που χάθηκαν, αλλά η αποκαρδιωτική εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του. Το μέλλον του στον Πειραιά μετά από αυτή την εμφάνιση είναι αβέβαιο, ωστόσο ακολουθεί το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και ίσως η διοίκηση επιλέξει να μην αλλάξει προπονητή μέχρι τότε.

Τα δύο γκολ μπήκαν με πέναλτι που υποδείχθηκαν μετά από… χέρια! Στο 54’ ο Ισνάλντο έκανε το γύρισμα – η μπάλα νωρίτερα είχε βγει εκτός τελικής γραμμής – και ο Ρομαό υπέπεσε στην παράβαση.  Από την άσπρη βούλα ευστόχησε ο Μανιάς για να κάνει το 0-1. Με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζούρτζεβιτς, όταν μετά από σουτ του Ανδρούτσου, η μπάλα βρήκε στη μασχάλη του Ιγκλέσιας. Μπορεί κανείς να πει πως ο διαιτητής Κουτσιαύτης έχασε τις δύο μοναδικές φάσεις που έγιναν, ωστόσο δεν έδειξε πρόθεση να αδικήσει κάποια από τις δύο ομάδες.

Πέραν των δύο τερμάτων, ο Ολυμπιακός είχε όλες κι όλες δύο ευκαιρίες – ένα δοκάρι του Εμενίκε στο 63’ η πιο μεγάλη – ενώ ο Αστέρας έχασε δύο ανεπανάληπτα τετ-α-τετ μετά το 0-1, αλλά τον σταμάτησε ο Καπίνο. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα αναμένονται εξελίξεις με τον Κοσοβάρο τεχνικό να μένει μέχρι να φύγει…

Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι: Ζντιέλαρ, Σεμπά, Φιγκέιρας / Ιγκόρ, Αθανασιάδης, Ιγκλέσιας

ΟΣΦΠ: Καπίνο, Ζιλέ, Ρομαό (78’ Ανδρούτσος), Ένγκελς, Φιγκέιρας, Οφόε, Ζντιέλαρ, Καρσελά (57΄Πάρντο), Μάριν (57’ Εμενίκε), Σεμπά, Τζούρτζεβιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Σίλβα, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ινγκλέσιας, Καλτσάς, Μαντίντα (77’ Κυριακόπουλος), Ισνάλντο (60’ Τσουκαλάς), Μανιάς (72’ Δουβίκας)