5:09 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Super League: Βαθμολογική ανάσα για τον Παναθηναϊκό, 2-0 τον ΠΑΣ

Ο Παναθηναϊκός πήρε ώθηση από τους 10.000 πιστούς φίλους του που πήγαν στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας για να τον βοηθήσουν σε αυτή την τρομερά δύσκολη διοικητική και οικονομική συγκυρία και στην καλύτερή του φετινή εμφάνιση, νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν δύο μαζεμένα γκολ στο ξεκίνημα του ματς, στο 10’ με τον Μιχαήλ – αυτογκόλ του αρχηγού του ΠΑΣ, αφού κόντραρε η μπάλα πάνω του μετά από κεφαλιά του Χίλιεμαρκ – και στο 13΄με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μολίνς. Μετά το 20λεπτο οι Ηπειρώτες ισορρόπησαν, αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν μερικά λάθη των αμυντικών του «τριφυλλιού» για να μειώσουν το σκορ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟ με τις αλλαγές του Ουζουνίδη και το ρίσκο του Πετράκη που έκανε πολύ επιθετική την ομάδα του, ήταν κυρίαρχος και διαρκώς πίεζε για το τρίτο γκολ, με τον ΠΑΣ να μην απειλεί ούτε με αντεπιθέσεις. Μετά το 75΄ο Παναθηναϊκός «έσβησε» και οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή, αλλά πάλι δεν ήταν σε θέση να απειλήσουν κι έτσι το σκορ έμεινε στα επίπεδα του 2-0.

Αυτή η νίκη σήμανε απεμπλοκή του ΠΑΟ από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, αλλά τα προβλήματα για το μεγάλο ελληνικό σύλλογο παραμένουν.

ΠΑΟ: Βλαχοδήμος, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Χουλτ, Κουλιμπαλί, Σιλά, Χίλιεμαρκ (78’ Δώνης), Κουρμπέλης, Άτλμαν (60’ Λουντ), Βιγιαφάνιες (68’ Μουνιέ), Μολίνς

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Γιάκος, Τζημόπουλος, Χαλκιαδάκης, Καρανίκας (65’ Ναδάλες), Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (56’ Κόντε), Μανθάτης (59’ Σολτάνι), Μαυροπάνος.

Σε αγώνα που διεξήχθη νωρίτερα, ο Παναιτωλικός νίκησε 0-3 (12’, 79’ Ντίαζ, 43’ Ρόσα) στα Χανιά τον Πλατανιά και με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα έφτασε τον Ολυμπιακό στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας!