14:55 Τρίτη 16 Απριλίου 2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι το CHAMPIONS LEAGUE!

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι για 13η φορά στην ιστορία της, τέταρτη τα τελευταία πέντε χρόνια και τρίτη συνεχόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης. Στον τελικό του Κιέβου νίκησε 3-1 τη Λίβερπουλ με πρωταγωνιστή τον Γκάρεθ Μπέιλ που έπαιξε 33 λεπτά, αλλά πρόλαβε να σημειώσει δύο γκολ, το ένα με ανάποδο ψαλίδι ζωγραφιά!

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο πορτιέρο της Λίβερπουλ, ο Γερμανός Κάριους που δέχθηκε δύο αστεία γκολ. Η Ρεάλ δεν έχει αντίπαλο στο θεσμό, είναι η κορυφαία ομάδα του πλανήτη. Ο Ζιντάν γράφει ιστορία με τρία σερί Champions League, ενώ ο Κλοπ έχει 0/2 μετά την ήττα από την Μπάγερν όσο βρισκόταν στον πάγκο της Μπορούσια.

Το eReportaz κατέγραψε τον τελικό λεπτό προς λεπτό:

1′ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

5′  Τρομερός ρυθμός στα πρώτα λεπτά, πιο ορεξάτοι οι παίκτες της Λίβερπουλ

7′ O Νάβας πρόλαβε τον Μανέ και απομάκρυνε τον κίνδυνο

10′ Σουτ του Μαρσέλο έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα, δεν ανησύχησε ο Κάριους

14′ Φάση διαρκείας για τους “ρεντς”, Σαλάχ, Μανέ και Φιρμίνιο δεν βρήκαν χώρο για να σουτάρουν

15΄Διαγώνιο μπάσιμο του Ρονάλντο από τα δεξιά, σουτάρει δυνατά, αλλά ψηλά άουτ

18′ Κόρνερ για τη Λίβερπουλ, το πρώτο στο παιχνίδι, κεφαλιά του Φαν Ντάικ, η μπάλα έξω

23′ Ο Άρνολντ σουτάρει μέσα από την περιοχή, πέφτει και μπλοκάρει ο Νάβας, καλή ευκαιρία για τους Άγγλους

28′ Δεύτερο κόρνερ για τη Λίβερπουλ, περνά ανεκμετάλλευτο

30′ Σοκ για τη Λίβερπουλ, ο Σαλάχ τραυματίστηκε στον ώμο και δεν μπορεί να συνεχίσει. Χτύπησε μετά από πονηρό κράτημα του Ράμος.

31′ Ο Μόντριτζ πατάει περιοχή, αλλά ο Ρόμπερτσον απομακρύνει τον κίνδυνο. Στην εξέλιξη της φάσης κοντράρεται το σουτ του Μπενζεμά

35′ Τραυματισμός και για τη Ρεάλ, εκτός αγώνα ο Καρβαχάλ της Ρεάλ

39′ Πρώτο κόρνερ για τη Ρεάλ, ανεκμετάλλευτο

42′ Τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ, σέντρα του Ίσκο, κεφαλιά του Ρονάλντο, εντυπωσιακό διώξιμο του Κάριους, στην επαναφορά ο Μπενζεμά σκοράρει, αλλά υποδεικνύεται οφ σάιντ

45′ Μονοκόματο σουτ του Νάτσο από τα δεξιά, η μπάλα μισό μέτρο άουτ

45’+ Νέο κόρνερ για τη Ρεάλ, διώχνουν οι “κόκκινοι”

45″++ Μακρινό σουτ του Μπενζεμά, η μπάλα λίγο άουτ

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0. Η Λίβερπουλ μπήκε με περισσότερο θράσος, ανάγκασε τους παίκτες του Ζιντάν σε πολλά αβίαστα λάθη. Μετά το 20λεπτο το ματς ισορρόπησε, ενώ μετά τον τραυματισμό του Σαλάχ οι “ρεντς” έχασαν την αυτοπεποίθησή τους και η “Βασίλισσα” ανέλαβε τα ηνία του ματς.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

48′ Δοκάρι ο Ίσκο, η μπάλα του ήρθε στα πόδια μετά από διώξιμο, αλλά σημάδεψε την οριζόντια δοκό, η ευκαιρία του ματς μέχρι στιγμής

52΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Κάριους – αν είναι δυνατόν – πάει με τα χέρια να πασάρει και ο Μπενζεμά με προβολή βρίσκει την μπάλα και ανοίγει το σκορ

55′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ η Λίβερπουλ 1-1 με τον Μανέ, μεγάλη ομάδα και μεγάλη αντίδραση, κεφαλιά παλικαρίσια του Λόβρεν, προβολή του Σενεγαλέζου και ισοφάριση

60′ Κοντινό σουτ του Ίσκο, διώνει ο Κάριους σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο

63′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ο Γκάρεθ Μπέιλ με αδιανόητο ανάποδο ψαλίδι, ο Ουαλός βάζει το γκολ της ζωής του, φοβερό, 2-1 η Ρεάλ

69′ Κόρνερ για τη Λίβερπουλ που προσπαθεί να αντιδράσει, περνάει η μπάλα πλάγιο μετά από διώξιμο του Νάβας

70′ Δοκάρι ο Μανέ σε συρτό σουτ έξω από την περιοχή και νέο κόρνερ για τη Λίβερπουλ, μπλοκάρει ο Νάβας

73′ Σουτ του Φιρμίνιο, μπλοκάρει εύκολα ο Νάβας

74′ Ο Ρονάλντο προσπαθεί να σουτάρει, αλλά ο Ρόμπερτσον τον κοντράρει, η μπάλα κόρνερ

81′ Σέντρα από τα δεξιά με εξωτερικό φάλτσο ο Μπέιλ, μονοκόματο του Μπενζεμά, διώχνει ο Κάριους

82΄Κίτρινη κάρτα ο Μανέ

83′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ 3-1 η Ρεάλ, μακρινό σουτ του Μπέιλ και ο Κάριους χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του, τραγικός ο 24χρονος τερματοφύλακας της Λίβερπουλ

Τρίτο σερί Champions League η απίστευτη Ρεάλ Μαδρίτης!!!

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Καρβαχάλ (37′ Νάτσο), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (61′ Μπέιλ), Μπενζεμά (89′ Ασένσιο), Ρονάλντο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Μίλνερ (83′ Τσαν), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (30′  Λαλάνα), Φιρμίνο

Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς. Βοηθοί: Ρίστιτς, Τζούρτζεβιτς

Η ιστορία του θεσμού:

Βασίλισσα με το καλημέρα η Ρεάλ του Ντι Στέφανο.

Το Κύπελλο Πρωταθλητριών ξεκίνησε τη σεζόν 1955-56 και μέχρι το 1960 η Ρεάλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος με πέντε κατακτήσεις σε ισάριθμες διοργανώσεις.

Η Μπενφίκα πήρε τα ηνία και κατέκτησε δύο σερί τελικούς το 1961 και το 1962 με μπροστάρη τον Εουσέμπιο, ενώ συμμετείχε σε τρεις ακόμη τελικούς μέχρι το 1965.

Ιταλική κυριαρχία!

Για τρία σερί χρόνια η κούπα κατέληξε στο Μιλάνο. Το 1963 το πήρε η Μίλαν και τις δύο επόμενες χρονιές η Ίντερ.

Το 1966 το κατέκτησε και πάλι η Ρεάλ, ενώ για πρώτη φορά ταξίδεψε στη Μεγάλη Βρετανία, το 1967 όταν το πήρε η Σέλτικ και το 1968 όταν το σήκωσαν οι “μπέμπηδες” της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ολλανδοί, Γερμανοί και μετά Άγγλοι

Από το 1970 μέχρι το 1984, το Κύπελλο Πρωταθλητριών έμεινε σε τρεις χώρες, καθώς το πήρε η Φέγενορντ, μετά τρεις σερί φορές ο Άγιαξ, στη συνέχεια η Μπάγερν Μονάχου επί τριετία για να ξεκινήσει η κυριαρχία των Άγγλων με τρεις κατακτήσεις της Λίβερπουλ, δύο της Νότιγχαμ Φόρεστ, μία της Άστον Βίλα, ενώ ενδιάμεσα το πήρε ξανά η Μπάγερν.

Το Χέιζελ και οι εκπλήξεις

Το 1985 είχαμε το χειρότερο τελικό, καθώς στο Χέιζελ έχασαν τη ζωή τους δεκάδες άνθρωποι για να πάρει τελικά την κούπα η Γιουβέντους του Μισέλ Πλατινί. Μέχρι το 1997 η κούπα κατέληξε σε μεγάλα αουτσάιντερ όπως η Πόρτο, η Στεάουα, η Μαρσέιγ, η Αϊντχόφεν, ο Ερυθρός Αστέρας και η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Ενδιάμεσα το πήραν οι Μίλαν (τρεις φορές), ο Άγιαξ, η Γιούβε και για πρώτη φορά στην ιστορία της η Μπάρτσα το 1992.

Η επανεμφάνιση της Ρεάλ

Το 1998 η Ρεάλ Μαδρίτης επιστρέφει στην κορυφή της Ευρώπης, ενώ το 1999 έχουμε τη δραματικότερη ανατροπή όλων των εποχών, με τη Γιουνάιτεντ να νικά 2-1 την Μπάγερν με δύο γκολ στις καθυστερήσεις.