14:21 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Θετικό ντεμπούτο για Παπανικολάου στο NBA

Καλύτερο ντεμπούτο στο NBA δεν θα φανταζόταν ο Κώστας Παπανικολάου, του οποίου η αυλαία για την αγωνιστική περίοδο 2014-2015 αρχίζει σήμερα.
Ο διεθνής φόργουορντ βοήθησε το Χιούστον να ξεκινήσει με το «δεξί» τη νέα σεζόν, καθώς οι Ρόκετς νίκησαν πολύ εύκολα στο Λος Άντζελες τους Λέικερς με 108-90.
Ο 24χρονος Έλληνας έπαιξε περίπου 20 λεπτά και σε αυτό το διάστημα σημείωσε τέσσερις πόντους, μάζεψε έξι ριμπάουντ, μοίρασε τέσσερις ασίστ κι έκανε δύο κλεψίματα.
Κορυφαίος της ομάδας του Τέξας ήταν ο ηγέτης της, Τζέιμς Χάρντεν, που σκόραρε 32 πόντους κι έδωσε έξι ασίστ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Κόμπι Μπράϊαντ είχε 19 πόντους.
Οι πρωταθλητές Σπερς δυσκολεύτηκαν πολύ σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι της Δύσης με αντίπαλο το Ντάλας, αλλά επιβλήθηκαν των Μάβερικς στο Σαν Αντόνιο με 101-100.
Την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς οδήγησε στο σκοράρισμα ο Τόνι Πάρκερ (23 πόντοι), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μόντα Ελις με 26 πόντους.
Η Νέα Ορλεάνη, τέλος, επικράτησε 101-84 των Ορλάντο Μάτζικ χάρη στην απόλυτη κυριαρχία των Άντονι Ντέιβις και Ομέρ Ασίκ στις ρακέτες, με τον Αμερικανό και τον Τούρκο να σημειώνουν 26 και 14 πόντους, αντίστοιχα.