10:54 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Το απίστευτο ρεκόρ του Klay Thompson στο NBA

Εβαζε το ένα σουτ μετά το άλλο. Ξανά και ξανά. Όλοι ήξεραν ότι θα πάρει τη μπάλα και αυτός συνέχισε να τη βάζει στο καλάθι. Αυτό που έκανε στην τρίτη περίοδο ο Klay Thompson… όχι, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Το τρίτο δωδεκάλεπτο του αγώνα μεταξύ των Warriors και των Kings θα γραφτεί στην ιστορία του ΝΒΑ, πολύ απλά διότι ο Klay Thompson ήταν πιο “καυτός” από οποιοδήποτε παίκτη πέρασε ποτέ από αυτό το πρωτάθλημα.

Ο Klay Thompson έβαλε στην 3η περίοδο (…κρατηθείτε) 37 πόντους με 9/9 τρίποντα, 4/4 δίποντα και 2/2 βολές! Όταν άρχισε να πυροβολεί από την περιφέρεια, οι Kings βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 58-56 χάρις σε ένα σερί 11-0. Όταν ολοκλήρωσε την παράσταση του, λιγότερο από 11 λεπτά αργότερα, οι Warriors προηγούνταν με 95-71, το ματς είχε “τελειώσει” (παρεμπιπτόντως οι Warriors νίκησαν 126-101) και ο νεαρός σταρ είχε σπάσει ό,τι σχετικό ρεκόρ υπήρχε όρθιο!

Τα ρεκόρ του “καυτού” Klay

Κανένας παίκτης στην 69χρονη ιστορία του ΝΒΑ δεν έχει βάλει στο παρελθόν 37 πόντους σε ένα δωδεκάλεπτο! ΚΑ-ΝΕΙΣ. Ούτε ο Michael Jordan, ούτε ο Kobe Bryant, ούτε ο Wilt Chamberlain. Μέχρι πρότινος το ρεκόρ πόντων για μία περίοδο ήταν οι 33 που είχαν σημειώσει ο George Gervin και -πιο πρόσφατα- ο Carmelo Anthony. Αυτό δεν ήταν όμως το μόνο ρεκόρ που έσπασε ο Thompson.

Συν τοις άλλοις, ο νεαρός σταρ του Golden State ξεπέρασε τον Michael Redd και τον Joe Johnson σε εύστοχα τρίποντα σε μία περίοδο (8), σταματώντας ο ίδιος στα 9. Το πιο… τρελό όλων πάντως είναι ότι έβαλε τους 37 από τους 41 πόντους του Golden State στην τρίτη περίοδο. Εβαλε 11 πόντους παραπάνω απ’ ότι οι (υπόλοιποι) Warriors και οι Kings ΜΑΖΙ στην τρίτη περίοδο!!!

Εβαλε 52 και δεν έπαιξε στα τελευταία 9,5 λεπτά

Όταν ο Thompson έχασε δύο διαδοχικά σουτ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Steve Kerr τον απέσυρε 9,5 λεπτά πριν από τη λήξη και μέχρι και τα… καθίσματα της Oracle Arena πρέπει να σηκώθηκαν για να τον χειροκροτήσουν. Ο (ιστορικός) τελικός απολογισμός του Thompson ήταν 52 πόντοι, 9/10 βολές, 5/10 δίποντα, 11/15 τρίποντα και… +38 στα 32’49” που αγωνίστηκε!

Έπειτα από τέτοια παράσταση, ουδείς ασχολιόταν με το παιχνίδι. Ούτε καν οι Kings, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 26-8 στο 6′ αλλά κατάφεραν να κάνουν την ολική επαναφορά και να προηγηθούν 58-56 στο 26′! Οι Warriors έπαιζαν το χειρότερο τους μπάσκετ εδώ και πολύ καιρό. Εχασαν εννέα συνεχόμενα τρίποντα μέχρι το σημείο που ο Thompson έβαλε το πρώτο και έσπασε το σερί. Αυτό που θα επακολουθούσε πάντως δεν θα μπορούσε να το προβλέψει κανείς…

“Δεν είδα ποτέ τον Jordan να κάνει κάτι τέτοιο”

“Ημουν ένας από τους πιο τυχερούς ανθρώπους στο ΝΒΑ, καθώς έπαιξα συμπαίκτης με τον Michael Jordan, τον David Robinson, τον Tim Duncan και μερικούς από τους σπουδαιότερους παίκτες όλων των εποχών. Οσα εντυπωσιακά πράγματα κι αν έκανε ο Michael -και τα έκανε επί καθημερινής βάσης- δεν τον είδα ποτέ να κάνει κάτι τέτοιο” σχολίασε ο Steve Kerr για το σόου του Klay Thompson.

“Μακάρι να πήγαινα πίσω και να το απολαύσω λίγο παραπάνω, αλλά στιγμές σαν αυτές περνούν γρήγορα” είπε από τη μεριά του ο Thompson, που βοήθησε το Golden State να σημειώσει τη 18η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του και την 7η σερί απέναντι στο Sacramento. “Δεν είσαι τόσο καυτός στο 2K” σχολίασε ο Draymond Green.

Πηγή: sport24