6:35 Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

(Video) ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018: Η Ιαπωνία σόκαρε την Κολομβία, 2-1

Οι Ιάπωνες έκαναν το θαύμα τους και έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία των Μουντιάλ, μία ομάδα από την Ασία νικά σύνολο από τη Λατινική Αμερική. Το τελικό 2-1 στο πρώτο ματς του ογδόου ομίλου κρίνεται απόλυτα δίκαιο, ωστόσο κανείς δεν ξέρει τι θα είχε συμβεί, αν οι Κολομβιανοί δεν είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το τρίτο λεπτό μετά από χέρι-πέναλτι του Σάντσες. Το 1-0 ήρθε από τα πόδια του Καγκάβα στο 4′.

Στο 34’ ο Φαλκάο προσπάθησε να απειλήσει με εναέρια προβολή αλλά ο Καβασίμα του είπε όχι, ωστόσο στο 39’ η Κολομβία έφερε στα ίσα το σκορ από το πουθενά. Ο Κιντέρο εκτέλεσε συρτά ένα φάουλ από πλάγια θέση, ο Καβασίμα έκανε τραγικό λάθος και αντί να αποκρούσε σε κόρνερ, μπλόκαρε την μπάλα… μέσα από τη γραμμή.

Στο 54ο λεπτό ο Οσάκο μπήκε από αριστερά κι έκανε το σουτ αλλά ο Οσπίνα έσωσε, όπως έκανε και στο 57’ σε σουτ του Ινούι. Ο Χάμες που είχε μείνει εκτός βασικής ενδεκάδας μπήκε στο ματς στο 59ο λεπτό, ενώ στο ίδιο λεπτό οι Ιάπωνες απείλησαν με την κεφαλιά του Γιοσίντα.

Στο 61’ το διαγώνιο σουτ του Σακάι πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 72’ ο Οσάκο έδωσε όμορφα στον Σακάι αλλά εκείνος από κοντά πλάσαρε σε σώματα. Και από το κόρνερ, ο Οσπίνα έκανε κακή έξοδο και ο Οσάκο με κεφαλιά έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ιαπωνία.

Στο 78’ το σουτ του Χάμες από καλή θέση κόντραρε και πέρασε κόρνερ και από εκεί και πέρα οι Ιάπωνες έκλεισαν τους χώρους και  δεν απειλήθηκαν.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας, Μουρίγιο, Μόχικα, Λέρμα, Κουαδράδο (31’ Μπάριος), Κ.Σάντσες, Ντ.Σάντσες, Φαλκάο, Κιντέρο (59’ Χάμες Ροντρίγκες), Ιθκιέρδο (70’ Μπάκα)

ΙΑΠΩΝΙΑ (Νισίνο): Καβασίμα, Σότζι, Ναγκατόμο, Γιοσίντα, Σακάι, Σιμπασάκι (80’ Γιαμαγκούτσι), Καγκάβα (70’ Χόντα), Χαραγκούτσι, Χασέμπε, Ινούι, Οσάκο