2:54 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

(Video) ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018: Σενεγάλη για φίλημα, 2-1 την Πολωνία

H Σενεγάλη νίκησε σχετικά εύκολα με 2-1 την Πολωνία στο ματς που ολοκλήρωσε την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ της Ρωσίας και έκανε μία ακόμη έκπληξη στο θεσμό, ενώ επανέλαβε το εντυπωσιακό ξεκίνημα που είχε κάνει το 2002, όταν είχε νικήσει τη Γαλλία

Κακό ματς στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη. Η πρώτη που απείλησε ήταν η Σενεγάλη με τον Νιάνγκ από ιδανική θέση να στέλνει την μπάλα… πλάγιο άουτ, ενώ στο 20’ ο Γκροσίτσκι πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά αστόχησε. Το παιχνίδι συνέχισε να μην έχει ρυθμό αλλά στο 37’ η Σενεγάλη άνοιξε το σκορ από το πουθενά. Ο Γκουεγέ έκανε μακρινό σουτ, η μπάλα άλλαξε εντελώς πορεία στον Τσιόνεκ και κατέληξε στα δίχτυα του Σέζνι που είχε πέσει στην άλλη γωνία. Στο 45’ ο Σουκράλα χάρισε τη 2η κίτρινη στον Κριχόβιακ.

Η Πολωνία μπήκε καλύτερα στο 2ο μέρος και στο 50ολεπτό ο Λεβαντόφσκι απείλησε με όμορη εκτέλεση φάουλ αλλά ο Ντιαγέ του είπε όχι, ενώ στο 52’ το σουτ του μανέ κόντραρε σε σώματα και στο 56’ ο Ρίμπους σέντραρε από αριστερά αλλά ο Πίστσεκ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα με πλασέ στο 2ο δοκάρι.

Και στο 60’ μετά από γύρισμα Κριχόβιακ, Μπεντνάρεκ και Σέζνι έκαναν τραγικό λάθος και ο Νιάνγκ μπήκε σφήνα και σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 0-2. Πάντως ο Νιάνγκ που πέτυχε το γκολ βρισκόταν εκτός αγωνιστικού χώρου και οι Πολωνοί διαμαρτυρήθηκαν στον ρέφερι για το αν είχε δώσει άδεια. Στο 70’ μετά από γύρισμα του Πίστσεκ από δεξιά ο Μίλικ πλάσαρε άστοχα, ενώ στο 79’ η κεφαλιά ου Κοβνάτσκι δεν ανησύχησε τον Ντιαγέ. Στο 81’ ο Σέζνι πρόλαβε δύσκολα τον Μανέ, ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Ρίμπους κόντραρε σε σώματα.

Και στο 86ο λεπτό μετά  από εκτέλεση φάουλ του Γκροσίτσκι, ο Κριχόβιακ με κοντινή κεφαλιά  μείωσε σε 1-2.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Ναβάλκα): Σέζνι, Πάζνταν, Τσιόνεκ, Πίστσεκ (83’ Mπερεζίνσκι), Μπλαστσικόφσκι (46’ Μπεντνάρεκ), Ρίμπους, Γκροσίτσκι, Μίλικ (73’ Κοβνάτσκι), Κριχόβιακ, Ζιελίνσκι, Λεβαντόφσκι

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Σισέ): Κ.Ντιαγέ, Κουλιμπαλί, Γκουεγέ, Σανέ, Ντιούφ (62’ Ντιούφ), Μανέ, Σαμπαλί, Α.Ντιαγέ (87’ Κουγιατέ), Σαρ, Νιάνγκ (75’ Κονατέ), Βαγκουέ