9:30 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

(Videos) Final Four 2019: Στον τελικό η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με «μυθική» ανατροπή επί της Ρεάλ Μαδρίτης!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ανώτερη από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο δεύτερο ημιτελικό του Final Four της Euroleague για πάνω από 35 λεπτά, αλλά οι Ρώσοι του Ιτούδη έκαναν “μυθική” ανατροπή στα τελευταία λεπτά και με το τελικό 95-90 πήραν την πρόκριση για τον τελικό.

Σε μία ματσάρα στη Βιτόρια, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έριξε στο καναβάτσο τη Ρεάλ Μαδρίτης, παρότι βρέθηκε να χάνει στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τη διαφορά να είναι ακόμη και διψήφια.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε φανταστικό ματς για τους Ρώσους με τον Ντε Κολό να δίνει λύσεις στο τέλος και αμφότερους να έχουν από 25 πόντους. Ο Κλάιμπερν προσέθεσε 18 πόντους, όσους είχε και ο Κοζέρ για τους Μαδριλένους.

Το παιχνίδι

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με τον Ταβάρες να είναι «κυρίαρχος» σε άμυνα και επίθεση, πήρε προβάδισμα στο σκορ, φθάνοντας μέχρι και το 20-11.

Ο Ιτούδης έριξε όμως στο ματς τον Ροντρίγκεθ και αυτός με 7 συνεχόμενους πόντους έκανε ξανά ντέρμπι το ματς για το 18-22 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ισπανός ήταν «καυτός» και στη δεύτερη περίοδο και οδήγησε την ομάδα του ακόμη και στο προβάδισμα 26-25. Οι δύο ομάδες έμειναν στη συνέχεια αρκετή ώρα χωρίς σκορ, με τον Γιουλ να «ξεκολλάει» τη «Βασίλισσα», το ματς να γίνεται πραγματικό ντέρμπι και τον Κλάιμπερν με buzzer beater να διαμορφώνει το 45-43 του πρώτου ημιχρόνου, υπέρ της Ρεάλ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 3 φάουλ του Ταβάρες, αλλά η ομάδα του Λάσο ήταν αυτή που εμφανίστηκε βελτιωμένη «χτυπώντας» τον Σέρχι στην άμυνα, με τον Καμπάτσο να είναι πρωταγωνιστής και τον Κοζέρ «πολυβόλο» στην επίθεση. Η διαφορά έφθασε και στο +12 (62-50), με την ΤΣΣΚΑ να «απαντά» μόνο με ένα μίνι «ξέσπασμα» του Ντε Κολό και να κλείνει την περίοδο πίσω στο σκορ με 65-73.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως κάποια μεγάλα καλάθια από Ροντρίγκεθ και Κλάιμπερν και οι εύστοχες βολές του Ντε Κολό (ευστόχησε σε 13 στο ματς) έκαναν ντέρμπι το ματς. Ο Γάλλος μάλιστα έβαλε μπροστά την ομάδα του Ιτούδη με απίθανο τρίποντο για το 87-85 και αμέσως μετά με νέες βολές για το 89-85.

Η Ρεάλ δεν τα παράτησε και με «τρελό» τρίποντο του Γιουλ ξαναμπήκε στο παιχνίδι με το σκορ να γίνεται 93-90 και την ίδια να έχει επίθεση 14 δευτερολέπτων. Σε αυτή όμως, ο αρχηγός της αστόχησε σε νέο τρίποντο και έτσι οι Ρώσοι πανηγύρισαν την πρόκριση στον τελικό, όπου και θα αντιμετωπίσουν την Αναντολού Εφές.

Τα στατιστικά των παικτών

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 13/14 βολές), Μπολομπόι, Πίτερς 3 (1), Ροντρίγκεθ 23 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 18 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 11 (1/9 σουτ, 9/10 βολές), Χάκετ 3 (3/4 βολές), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 8 (5 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 18 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές), Ράντολφ 12 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Φερνάντεθ 10 (1), Καμπάτσο 10 (2/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Αγιόν 2, Κάρολ 5, Ταβάρες 6 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 13 (4/6 δίποντα, 1/10 τρίποντα), Ντεκ 2, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 3 (1)

Πηγή: newsit.gr