23:53 Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Αδοξο τέλος. Το πάλεψε ο Ολυμπιακός, αλλά...

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε κόντρα στη Γιουβέντους, αλλά τελικά ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις με ήττα 2-0 και με έναν μόλις βαθμό συγκομιδή στα έξι ματς των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Βέβαια εκ των προτέρων ήταν γνωστή η δυσκολία με αντιπάλους Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους, όμως είναι γεγονός ότι ο ένας βαθμός αποτελεί την χειρότερη συγκομιδή Ελληνικών ομάδων στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκοι αιφνιδιάστηκαν με το γκολ του Κουαρδάδο στο 16′, δεν το έβαλαν όμως κάτω και διεκδίκησαν την ισοφάριση, με τον Τζούρτζεβιτς να χάνει την καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο (έδιωξε με το πόδι ο Τσέζνι) και τον Μπεν στο 82′ να έχει δοκάρι (μπήκε στο 70′ στη θέση του Σέρβου επιθετικού). Το 2-0 για τη Γιουβέντους ήρθε στο 90′ με σκόρερ τον Μπερναντέσκι.

Τώρα πλέον οι ερυθρόλευκοι καλούνται να επικεντρωθούν στους αγώνες του πρωταθλήματος, εάν θέλουν να κατακτήσουν το 8ο συνεχόμενο πρωτάθλημα και να σπάσουν κάθε προηγούμενο ρεκόρ.

Ο Λεμονής αυτή την φορά κατέβασε την ομάδα με κανονικό επιθετικό, τον Τζούρτζεβιτς και τον Οφόε δεκάρι, χωρίς ωστόσο ο Βέλγος να δικαιολογήσει την παρουσία του. Η είσοδος του Μάριν στο ημίχρονο, στην θέση του “ανύπαρκτου” Σεμπά αλλά και του Φορτούνη, στο 60′, στην θέση του Οφόε, έδωσαν διαφορετική επιθετική πνοή στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι έκαναν πιο αισθητή την παρουσία τους στο δεύτερο μισό του δευτέρου ημιχρόνου.

Εν κατακλείδι, απόψε ο πρωταθλήτης Ελλάδος έδειξε σημεία “ζωής” σε σχέση με το ματς κόντρα στη Σπόρτινγκ, το οποίο είχε προηγηθεί για το τσάμπιονς λιγκ, αλλά και πάλι αντιμετωπίζει προβλήματα τόσο αμυντικά όσο και από πλευράς ανάπτυξης, τα οποία ο Λεμονής καλείται να λύσει όσο πιο γρήγορα γίνεται, εν όψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Αλλωστε το σύνθημα των οπαδών στο τέλος: “Θρύλε, γερά, πρωτάθλημα ξανά”, τα λέει όλα.