10:42 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης 3-1: Καθάρισε στο τέλος

H ΑΕΚ φιλοξένησε τον Αστέρα Τρίπολης για την τέταρτη αγωνιστική των playoffs της Super League Interwetten και η Ένωση επικράτησε με 3-1 των Αρκάδων.  Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Γαλανόπουλος στο 39′, ο Λόπες στο 85′ και ο Αλμπάνης στο 90+3′, με τον Άντριαν Ριέρα να ισοφαρίζει προσωρινά στο 41′. Πλέον η ΑΕΚ έχει 54 βαθμούς, με τον Αστέρα Τρίπολης να μένει στην έκτη θέση, έχοντας 44 βαθμούς.

ΑΝΩΤΕΡΗ Η ΕΝΩΣΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη σε γενικές γραμμές στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας με μεγαλύτερη ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, ενώ οι έξι από τις επτά τελικές που δημιούργησε πήγαν εντός στόχου.

Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ βρήκαν δίχτυα στο 4′ με τον Σβάρνα, ωστόσο ο Έλληνας στόπερ ήταν εκτεθειμένος στην πάσα του Λιβάι Γκαρσία, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέτρου Μάνταλου.

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ Η ΑΕΚ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ

Η ΑΕΚ ανταμείφθηκε για το καλό της πρώτο ημίχρονο στο 39′. Σε φάση η οποία ξεκίνησε από τα πόδια του Κώστα Γαλανόπουλου, ο Πέτρος Μάνταλος, αφού πήρε μια κόντρα μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή και ο Γαλανόπουλος με κοντινή προβολή, άνοιξε το σκορ.

Ο Αστέρας απάντησε άμεσα με τον Άντριαν Ριέρα. Ο Τιλίκα τροφοδότησε τον Ισπανό μεσοεπιθετικό, αυτός με ωραία προσποίηση απέφυγε τον Γαλανόπουλο και από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει, Γιώργου Αθανασιάδη.

ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ Η ΕΝΩΣΗ

Το δεύτερο μέρος άρχισε με ελαφρά πιο αργό τέμπο. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να βρει δίχτυα στο 53′, από αυτογκόλ, ωστόσο ο Παπαδόπουλος έσωσε τους Αρκάδες με καταπληκτική επέμβαση.

Ο Αστέρας Τρίπολης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 64′, ωστόσο ο σκόρερ του τέρματος, Χουάν Μουνάφο ήταν οφσάιντ. Προηγήθηκε το φανταστικό σουτ του Ιγκλέσιας από μακρινή απόσταση, το οποίο τράνταξε το δοκάρι του Αθανασιάδη. Ο Αργεντινός μέσος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, όντας σε θέση οφσάιντ.

Στα τελευταία 20 λεπτά οι δύο ομάδες είχαν ξεκάθαρους ρόλους στο γήπεδο. Ο Αστέρας κλείστηκε στο δικό του 1/3 του γηπέδου, με τους παίκτες να είναι διαρκώς πίσω από την μπάλα.

Οι παίκτες της ΑΕΚ προσπαθούσαν να βρουν το γκολ που θα τους λυτρώσει, κυρίως με σέντρες από τις δύο πτέρυγες (κυρίως από τα αριστέρα), αλλά και στημένες φάσεις.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ βρήκε το πολυπόθητο γκολ της νίκης στο 85′. Ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Έλντερ Λόπες πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και νίκησε τον Παπαδόπουλο με κοντινή προβολή.

Η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο γκολ με τον Χρήστο Αλμπάνη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έφυγε ωραία στην αντεπίθεση, απέφυγε και τον Παπαδόπουλο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Το γκολ αρχικά λανθασμένα ακυρώθηκε για οφσάιντ, ωστόσο το VAR επικύρωσε το γκολ.