21:59 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

ΑΕΚ: Επιτέλους μηδέν παθητικό μετά από ενάμισι μήνα και νίκη στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ κατάφερε το βράδυ της Δευτέρας (08/03) να «καθαρίσει» εύκολα τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Μάλιστα, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ κατάφερε να μην δεχθεί γκολ μετά από σχεδόν ενάμισι μήνα.

Συγκεκριμένα, η Ένωση είχε να δει απαραβίαστη την εστία της από τις 31 Ιανουαρίου και τη νίκη επί του ΟΦΗ στο Ηράκλειο (0-2), ενώ έκτοτε είχε παθητικό 1,7 γκολ κατά μέσο όρο. Το ακόμη καλύτερο για τους «κιτρινόμαυρους» είναι πως δέχθηκαν μόλις 3 τελικές (καμία ενός εστίας), με την πρώτη στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παράλληλα, η ΑΕΚ είχε να κερδίσει 50 μέρες στην έδρα της για το πρωτάθλημα από το 2-1 επί του Ατρομήτου στις 17 Ιανουαρίου. Από τότε είχε τις δύο ήττες από τον ΠΑΣ και τον Άρη (0-2) και την ισοπαλία με τον Αστέρα Τρίπολης (1-1).

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Παρόλα αυτά, ο «δικέφαλος» συνεχίζει να έχει αρκετά καλύτερη συγκομιδή εκτός έδρας παρά στο ΟΑΚΑ, καθώς ως γηπεδούχος έχει συγκεντρώσει 22 βαθμούς και ως φιλοξενούμενη 26, ενώ εκκρεμεί και το ματς της Κυριακής στον Βόλο (τελευταίο για την κανονική περίοδο της Super League 1).

ΠΑΟΚ : Παραιτήθηκε ο Ρέμπε, φεύγει ο Πασχαλάκης

Ισοπαλία στην Τούμπα: ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 2-2