22:00 Τρίτη 23 Απριλίου 2024

ΑΕΚ - Λεβαδειακός: Με πέναλτι και αποβολή «καθάρισε» η 'Ενωση (vids)

Η AEK στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι έκανε το 2-0 κόντρα στον Λεβαδειακό – Αποβλήθηκε ο Τζημόπουλος.

Ο Λεβαδειακός αν και στάθηκε «όρθιος» για 35 λεπτά, στο 37’ δέχθηκε γκολ από εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο διαιτητής, Παπαδόπουλος, έδωσε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ και κόκκινη στον Τζημόπουλο, με τον Αμραμπατ να εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 2-0 για τους Κιτρινόμαυρους.

Η Ένωση αντιμετώπισε πολλά προβλήματα απέναντι στη μαζική άμυνα του Λεβαδειακού στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά κατάφερε να κλείσει το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης με τους Βοιωτούς, έχοντας ουσιαστικά «καθαρίσει» το παιχνίδι, μετά το πέναλτι που έδωσε ο Παπαδόπουλος και την αποβολή του Τζημόπουλου.

Ο σέντερ μπακ του Λεβαδειακού είχε δεχθεί την πρώτη κάρτα πριν το πρώτο γκολ της ΑΕΚ για το μαρκάρισμα που έκανε στον Λιβάι Γκαρσία και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για το πέναλτι.

To 2-0:

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 3-0: Καυτή στην OPAP Arena η Ένωση, νίκησε με τριάρα και βλέπει τελικό

Ντρισμπιώτη: Με νέο ρεκόρ στο βάδην έπιασε όριο για τους Ολυμπιακούς του 2024

Πηγή: in.gr /cosmote tv