23:08 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 3-0: Καυτή στην OPAP Arena η Ένωση, νίκησε με τριάρα και βλέπει τελικό

Η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον Ολυμπιακό στην OPAP Arena στην πρώτη τους μονομαχία στο Κύπελλο Ελλάδας Novibet και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό. Ο Γκαρσία στο 3′ και στο 90+13′ με πέναλτι και ο Σαμασέκου στο 28′ με αυτογκόλ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ υπέρ της Ένωσης. Δύο δοκάρια είχε ο Γκάρι Ροντρίγκες και ένα ο Μάνταλος. Στις 28 Φεβρουαρίου με 2 Μαρτίου η ρεβάνς στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Η ΑΕΚ υπέταξε και τον Ολυμπιακό στην OPAP Arena, νίκησε 3-0 χάρη στα γκολ των Γκαρσία στο 3′ και στο 90+13′ με πέναλτι και το αυτογκόλ του Σαμασέκου στο 28′ και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet. Η Ένωση διατήρησε το απόλυτο στη νεότευκτη έδρα της (12 στα 12) και την ίδια στιγμή έβαλε τέλος στο σερί 16 αγώνων χωρίς νίκη στα ντέρμπι με τους ερυθρόλευκους.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα πήραν κεφάλι στο σκορ στο τρίτο λεπτό. Ο Βρουσάι γλίστρησε έξω από την περιοχή και ο Τσούμπερ τροφοδότησε τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος με υπέροχο πάρσιμο της μπάλας και εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 28ο λεπτό. Ο Τσούμπερ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και αφού άδειασε Ντόη και Εμβιλά έκανε το σουτ, με τον Τζολάκη να τον σταματά. Ο Μάνταλος πήρε το ριμπάουντ και ο Σαμασέκου στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε με το κεφάλι στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο να ισοφαρίσει στο 14ο λεπτό. Ο Γκάρι Ροντρίγκες έφυγε στην αντεπίθεση ταχύτατα. Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Στάνκοβιτς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βρουσάι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε άουτ.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε και δεύτερο δοκάρι στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό. Έπειτα από στοπ σε σουτ του Παπασταθόπουλου μέσα στην περιοχή, ο μεσοεπιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι έκανε ένα ωραίο σουτ από δύσκολη γωνία, το οποίο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Πέντε λεπτά μετά είχε και η ΑΕΚ ευκαιρία να σκοράρει, όμως το ωραίο σουτ του Μάνταλου σταμάτησε στο δοκάρι του Τζολάκη, με τη “συνδρομή” του Χουάνγκ που έβαλε την κόντρα.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε στο 76ο λεπτό με τον Εμβιλά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Μπακαμπού έκανε το σουτ και ο Στάνκοβιτς τον σταμάτησε και ο Γάλλος μέσος από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν οφσάιντ όταν ο Μπακαμπού έκανε το σουτ, επομένως το γκολ δεν μέτρησε.

Η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι στο 90+13′. Ο Ντόη ανέτρεψε τον Γκατσίνοβιτς στο 90+13′, ο διαιτητής έδειξε αρχικά να συνεχιστεί το ματς, αλλά ο διαιτητής τον κάλεσε στο VAR και άλλαξε την απόφασή του. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Τζολάκη για το 3-0.

Η ρεβάνς στο Γεώργιος Καραϊσκάκης θα γίνει το τριήμερο 28 Φεβρουαρίου έως 2 Μαρτίου, μιας και δεν έχει οριστεί ακριβής ημερομηνία και ώρα από την ΕΠΟ.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με λίγα λεπτά καθυστέρησης λόγω της περιορισμένης ορατότητας από τα πολλά καπνογόνα. Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στην πρώτη της τελική στο ματς βρήκε το γκολ με το υπέροχο γκολ του Λιβάι Γκαρσία.

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο να πετύχει γκολ στην πρώτη του τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, όμως η προσπάθεια του Γκάρι Ροντρίγκες τράνταξε το δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Οι δύο ομάδες είχαν διαρκώς την μπάλα στα πόδια τους και προσπαθούσαν να απειλήσουν τις δύο εστίες, όμως οι άμυνες ανταπεξήλθαν μέχρι και το 27′, όταν η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σαμασεκού να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το δεύτερο γκολ έδωσε το μομέντουμ στους παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι ήταν πιο πιεστικοί και έψαξαν το τρίτο γκολ, πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Η καλύτερή τους στιγμή ήταν στο 38ο λεπτό, όταν ο Χατζισαφί έκανε το γύρισμα από τα αριστερά στο ύψος του πέναλτι και ο Γκαρσία που βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα προς την εστία.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε ελαφρώς πιο δυνατά, όμως ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος με το δοκάρι του Γκάρι Ροντρίγκες στο 56ο λεπτό. Την ίδια κατάληξη είχε και η τελική προσπάθεια του Μάνταλου στο 61ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ και στο 76ο λεπτό. Ο Εμβιλά έστειλε την μπάλα προς την εστία μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Στάνκοβιτς, στην οποία ο Βίντα απομάκρυνε την μπάλα, αφού η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή. Ο Γάλλος μέσος ήταν οφσάιντ όταν ο Μπακαμπού έκανε το σουτ, επομένως το γκολ ακυρώθηκε.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα άναψαν τα αίματα μεταξύ των δύο ομάδων, με αφορμή ένα μαρκάρισμα του Ρέαμπτσουκ στον Πινέδα. Ο διαιτητής γύρισε τη φάση πίσω και έδωσε κίτρινη στον Βαλμπουενά, καθώς ο Γάλλος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς την άδεια του διαιτητή (βγήκε γιατί δέχθηκε χτύπημα) για να κόψει κίτρινη κάρτα.

Στην τελευταία φάση στο ματς, ο Γκατσίνοβιτς ανατράπηκε από τον Ντόη μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής φώναξε αρχικά παίζεται, αλλά ο διαιτητής τον κάλεσε στο VAR και έδωσε την εσχάτη των ποινών. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Τζολάκη, για το 3-0 των κιτρινόμαυρων.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος (64′ Σιμάνσκι), Ελίασον (84′ Άμραμπατ), Μάνταλος (84′ Πινέδα), Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ (64′ Αραούχο), Γκαρσία.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Βρουσάι (46′ Ρόντινει), Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Σαμασέκου (46′ Φορτούνης), Χουάνγκ (67′ Βαλμπουενά), Εμβιλά, Μπιέλ (39′ λ. τρ. Μπουτούτσι), Ελ Αραμπί (67′ Μπακαμπού), Ροντρίγκες.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων στα ημιτελικά ου Κυπέλλου Ελλάδας Novibet

Λαμία – ΠΑΟΚ (δεν διεξήχθη)
ΑΕΚ – Ολυμπιακός 3-0 (3′ Γκαρσία, 90+13′ πεν., 27′ αυτ. Σαμασέκου)

πηγή: sport24.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Εκδίκαση Ατρόμητος – ΑΕΚ: Από Δευτέρα η απόφαση για την τύχη του αγώνα – Τι ειπώθηκε από όλες τις πλευρές

Λαμία – ΠΑΟΚ: Αναβλήθηκε ο πρώτος ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας