2:53 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 92-80: Η Ένωση είναι "εδώ" στη μάχη για τους τελικούς

Για δεύτερο σερί παιχνίδι, η ΑΕΚ έδειξε ευθέως ανταγωνιστική απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Αυτή τη φορά μάλιστα, ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο φινάλε (92-80). Οι κιτρινόμαυροι έκαναν σπουδαία δουλειά στο δεύτερο μέρος (γύρισαν από το -8), σκοράροντας κατά ριπάς σε δίποντα και τρίποντα έως ότου φτάσουν στην τελική επικράτηση που σηματοδοτεί την ισοφάριση (1-1) της ημιτελικής σειράς της Stoiximan Basket League.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Η συνέχεια της σειράς σε δύο βράδια, την Κυριακή 23 Μαΐου στις 21:00, για το Game 3, με τυπικά γηπεδούχο αυτή τη φορά τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Όπως συνέβη πριν από δύο βράδια, έτσι και τώρα οι ομάδες ξεκίνησαν με πολλή ένταση στην άμυνα και συνεχόμενες επαφές. Αν και έχασε γρήγορα με δύο φάουλ τον Γιόνας Ματσιούλις και τον Γιανίκ Μορέιρα, η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να αποκτήσει το προβάδισμα (19-12 στο 7′), μέσα σε τρία λεπτά όμως γκρεμίστηκαν όσα έχτισε.

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να παίρνει την μπαγκέτα και τους υπόλοιπους να ακολουθούν, οι πράσινοι σημείωσαν δώδεκα διαδοχικούς πόντους (19-24 στο 19′), όντες αυτοί πλέον σε θέση οδηγού. Έχοντας βρει πλέον ρυθμό στην επίθεση και όντας συνεπής κοντά στο καλάθι, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι την ανάπαυλα, η οποία τον βρήκε στο +8 (39-47).

Όσο για την Ένωση; Τα 11 λάθη σε είκοσι λεπτά αγώνα έδωσαν 16 πόντους στο τριφύλλι, κάτι στο οποίο ο Βαγγέλης Αγγέλου και οι παίκτες του δεν είχαν απάντηση.

Οι “παλιοί” της ΑΕΚ έκαναν ένα βήμα μπροστά με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ασκώντας μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Ο Ματ Λοτζέσκι και ο Γιόνας Ματσιούλις άναψαν την σπίθα της ανατροπής για τους κιτρινόμαυρους, σε ένα διάστημα που -για το τριφύλλι- μόνο ο Χάουαρντ Σαντ Ρος προέβαλε αντίσταση. Κάπως έτσι, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου γύρισε από το -6 (52-58 στο 26′) και με δέκα συνεχόμενους πόντους, πήρε κεφάλι (62-58) στα δύο λεπτά για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Από τη στιγμή που το μομέντουμ και η ψυχολογία είχαν αλλάξει στρατόπεδο, οι παίκτες της ΑΕΚ έμοιαζαν να έχουν φτερά στα πόδια. Ο Νίκος Γκίκας ήταν το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα, αφού έκανε ζημιά στην πράσινη άμυνα σε προσωπικές φάσεις, την ώρα που ο Γιανίκ Μορέιρα έκανε τα… δικά του κοντά στο καλάθι.

Οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, με τον Ματ Λοτζέσκι να δίνει τη χαριστική βολή στο τριφύλλι με τρίποντο στο 1’23” για το τέλος. Καλάθι που σηματοδότησε το +10 της ΑΕΚ και αποτέλεσε το πλέον αποφασιστικό βήμα για τη νίκη – ισοφάριση της σειράς.

Πηγή: Sport24.gr