10:53 Τρίτη 23 Απριλίου 2024

Άλλη ΑΕΚ με Χιμένεθ - «Κατάπιε» και τον Ατρόμητο

ΑΕΚ για… φίλημα. Μια ομάδα ισοπεδωτική στο δεύτερο ημίχρονο, «κατάπιε» τον Ατρόμητο και τα φαλτσοσφυρίγματα του διαιτητή Καραντώνη και συνέχισε με νίκες την πορεία της, πανηγυρίζοντας τέταρτο σερί τρίποντο.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Η Ένωση, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο όπου είχε θέμα στη δημιουργία, στην επανάληψη ανέβηκε κατακόρυφα και με το τρικ Μανόλο Χιμένεθ που άλλαξε θέσεις σε Λιβάγια-Μάνταλο φέρνοντας τον Μάρκο πιο κεντρικά, έφτιαξε δέκα ευκαιρίες, εκ των οποίων έκανε γκολ τις δύο.

Ο Ολιβέιρα, άνοιξε το σκορ με πέναλτι, ο Λιβάγια σφράγισε τη νίκη με κεφαλιά ψαράκι από εκπληκτική ενέργεια του Μπακάκη που ήταν κορυφαίοι μαζί με τους δύο σκόρερ και τον ακούραστο Αντρέ Σιμόες που ήταν συγκλονιστικός όπως ήταν και στο Χαριλάου. Τρομερά σταθερή και πάλι η ΑΕΚ, με εξαιρετικούς τους Σβάρνα-Λάτσι που δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα. Από τραβηγμένο πέναλτι του Καραντώνη μείωσε ο Ατρόμητος στο φινάλε στη μοναδική… κατεβασιά του στην επανάληψη.

Με 4-3-3 ξεκίνησε ο Μανόλο Χιμένεθ, με τους Σιμόες-Σάκχοφ-Μάνταλο στον άξονα, τον Λιβάγια αριστερά, τον Γκαρσία δεξιά και τον Ολιβέιρα στην κορυφή. Ήταν ένα πρώτο 45λεπτο, που η ΑΕΚ εγκλωβίστηκε από την σφικτή αμυντική γραμμή του αντιπάλου και δυσκολεύτηκε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Μανδά.

Ο Ατρόμητος ήταν φανερό από το ξεκίνημα πως ήθελε να χαλάσει τη δημιουργία των κιτρινόμαυρων και συνολικά το ματς, επιδιώκοντας πολλές διακοπές και πηγαίνοντας το παιχνίδι στις προσωπικές μονομαχίες. Παρ’ όλα αυτά ο αντίπαλος απείλησε πρώτος με ένα επικίνδυνο μακρινό σουτ του Χαρίση στο δεκάλεπτο, με τον Αθανασιάδη με εκπληκτική επέμβαση να λέει όχι. Η ΑΕΚ εμφάνιζε αδυναμίες στο πρώτο 25λεπτο κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, αφού Μάνταλος, Λιβάγια και Γκαρσία ήταν καλά κλεισμένοι, ενώ ο Ολιβέιρα δεν είχε σωστές επιλογές. Στο 29’ οι κιτρινόμαυροι έχουν την πρώτη υποψία απειλής με ωραία συνεργασία Λιβάγια-Ολιβέιρα, με τον Γκαρσία εν τέλει να μην μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, έχουμε επί της ουσίας την πρώτη καλή στιγμή, με σέντρα του Λιβάγια, όπου ο Γκαρσία… πέταξε πιο ψηλά απ’ όλους αλλά δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά. Γενικότερα, ήταν ένα διάστημα, αυτό από το 30’ μέχρι το 45’, όπου η ΑΕΚ έβαλε ελαφρώς ταχύτητα στο παιχνίδι της, βελτίωσε τη δημιουργία και το passing game και ήταν πιο επιθετική. Στο 40’ απείλησε και πάλι με στημένη μπάλα και ένα φάουλ του Λιβάγια όπου ο Σβάρνας δεν πρόλαβε να μπει στη φάση, ενώ στο 44’ ο Λιβάγια έστρωσε τη μπάλα στον Γκαρσία, αλλά αυτός βιάστηκε και έκανε ένα άτσαλο σουτ όπου η μπάλα έφυγε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Καραντώνης έκλεισε τα μάτια σε πεντακάθαρο φάουλ έξω από την περιοχή πάνω στον Γκαρσία, με τον διαιτητή από την Ημαθία συνολικά να σφυρίζει με δύο μέτρα και δύο σταθμά στο πρώτο μέροςΜε ευκαιρία για την ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, όταν στα πρώτα λεπτά, ο Σιμόες βρήκε χώρο στον άξονα, έπιασε ξερό σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο έξω, αφού την άγγιξε ελάχιστα και ο Μανδάς. Γενικότερα, η Ένωση μπήκε στην επανάληψη με διάθεση πίεσης ψηλά έχοντας πιο κοντά τις γραμμές της και στο 51’ άγγιξε το γκολ, όταν ο Μπακάκης σέντραρε ωραία, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Και στην επαναφορά, ο Σάκχοφ σούταρε χωρίς ισορροπία άστοχα.

Δευτερόλεπτα αργότερα, η μεταμορφωμένη ΑΕΚ, σε σχέση με το πρώτο μέρος, έχει νέα επικίνδυνη στιγμή, με Λιβάγια-Ολιβέιρα να κρύβουν τη μπάλα, αλλά ο Πορτογάλος φάτσα με τον Μανδά δεν πρόλαβε να εκτελέσει και ανακόπηκε. Η επιθετική ένταση που έβγαζε η ΑΕΚ σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου είχε φέρει τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο, σε ένα δεύτερο μέρος που οι παίκτες του Μανόλο κυριαρχούσαν. Στο 58’ είχαμε ακόμα μια μεγάλη στιγμή με τον Λιβάγια να αδειάζει τον αντίπαλο του αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Μανδά, με την καθολική υπεροχή της ΑΕΚ, να αποφέρει καρπούς στο 62’, όταν ήρθε το κερδισμένο πέναλτι.

Ήταν ένα αρχικό πέσιμο του Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή, ο Σιμόες διαμαρτυρήθηκε και εκτός φάσης δέχτηκε ένα σπρώξιμο από τον Σάλομον, με τον Καραντώνη να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα. Ο Ολιβέιρα από τα 11 βήματα ήταν εύστοχος και το 1-0 ήταν γεγονός για την Ένωση. Στο 68’ η ΑΕΚ άγγιξε και δεύτερο γκολ με πλασέ του Σάκχοφ, σε μια φάση που δόθηκε πάντως αρχικά οφ-σάιντ στον Λιβάγια το οποίο είναι πολύ οριακό και εν τέλει το πέτυχε στο 73’. Με μια φάση, που κρύφθηκε η μπάλα! Ο Μάνταλος είδε με μπαλιά τρύπα εξαιρετικά την κίνηση και το ανέβασμα του Μπακάκη, ο οποίος γύρισε ιδανικά στον Λιβάγια και ο Κροάτης με κεφαλιά ψαράκι πέτυχε το 2-0, με την ΑΕΚ να μπαίνει ουσιαστικά με τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας ένα εντυπωσιακό γκολ.

Στο 77’ ο Μανόλο Χιμένεθ προχώρησε στην πρώτη του κίνηση από τον πάγκο, βγάζοντας τον Μάνταλο που είχε και ένα χτύπημα λίγο νωρίτερα, περνώντας στο ματς τον Γαλανόπολο, με την Ένωση να αγγίζει στο 80’ το τρίτο γκολ, με ωραίο κτύπημα φάουλ του Γκαρσία και κεφαλιά-άουτ του Ολιβέιρα. Τρία λεπτά αργότερα ο Χιμένεθ αντικαθιστά και τους Σιμόες-Γκαρσία που έκαναν εξαιρετική δουλειά, βάζοντας Τάνκοβιτς-Σιμάνσκι. Στο 88’ ο Καραντώνης αποφάσισε να ξαναβάλει στο ματς τον Ατρόμητο δίνοντας πέναλτι σε εύκολο πέσιμο του Χριστοδουλόπουλου από… άγγιγμα του Λιβάγια , ενώ δεν υπήρξε διόρθωση ούτε από το VAR, με τον Λάζαρο να λέει ευχαριστώ στο δώρο του διαιτητή από την Ημαθία μειώνοντας σε 2-1 από το πουθενά εντελώς. Εν τέλει, η ΑΕΚ κράτησε με άνεση το 2-1 και τη νίκη.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι, Ινσούα, Σιμόες (81’ Σιμάνσκι), Σάκχοφ, Μάνταλος (77’ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (81’ Τάνκοβιτς)), Λιβάγια (90+5’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Γκάλο (74’ Ούμπιδες), Νάτσος, Κιβρακίδης (39’ λ.τρ. Τομάσεβιτς), Σάλομον, Χαρίσης, Μουνίθ (74’ Αγκάγιεφ), Ραμπέγιο (60’ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (60’ Κωτσόπουλος).

Λαμία – ΑΕΚ 0-1: Πήρε το “διπλό” με γκολάρα του Ανσαριφάρντ