2:20 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Άνετα ο Ολυμπιακός τον Κολοσσό στο ΣΕΦ

Εύκολη ήταν η επικράτηση για τους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι αντιμετώπισαν τον Κολοσσό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, και με τους Παπαπέτρου και Χριστοδούλου να πραγματοποιούν καλή εμφάνιση έφτασαν στο τελικό 77-68.

Αρχικά οι Ροδίτες μπήκαν με όρεξη και προηγήθηκαν με 10-16, με τους  Σμιθ και Νάτζφεϊ  να είναι οι πιο επικίνδυνοι για την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε να πάρει την ομάδα από το χέρι και να την οδηγήσει τελικά στο 18-16 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κολοσσός έμεινε για περίπου τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ και οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν ένα σερί 11-0 δημιουργώντας μια διαφορά, την οποία όμως δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν αφού ήταν επιρρεπείς  στο λάθος. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πέρασε για πρώτη φορά στον Χριστοδούλου και ο μικρός πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση. Με τον Καββαδά να κερδίζει τις μάχες από τους ψηλούς του Κολοσσού και να σκοράρει, οι «ερυθρόλευκοι» οδηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με διαφορά 9 πόντων, 39-30.

Με τον Μουν και τον Περπέρογλου ο Ολυμπιακός και με τους Σμιθ και Τσάμη ο Κολοσσός, να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθετικών λύσεων για τις δύο ομάδες, κύλησαν τα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου. Κάπου εκεί ο Παπαπέτρου, ο οποίος έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με την φανέλα του Ολυμπιακού, ανέλαβε να “εκτελέσει” τους Ροδίτες. Με συνεχόμενα τρίποντα και με πολλά επιθετικά ριμπάουντ του νεαρού, ο Ολυμπιακός, με επιμέρους σκορ 10-2, πήρε μια διαφορά της τάξεως των 17 πόντων, 55-38. Κάπου εκεί επί της ουσίας τελείωσε και το παιχνίδι, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 60-45. Στην τελευταία, διαδικαστικού χαρακτήρα περίοδο, ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε για αρκετά διαστήματα πεντάδα με τέσσερις Έλληνες (Σλούκα, Παπαπέτρου, Καββαδά, Χριστοδούλου), ο Κολοσσός έβγαλε ωραίες συνεργασίες με Παπαντωνίου και Σμιθ, με αποτέλεσμα να μειώσει στους 12, δυο λεπτά πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες χάρηκαν το μπάσκετ, με αιφνιδιασμούς, κοψίματα και καρφώματα με το τελικό σκορ να είναι 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-30, 60-45, 77-68.