10:45 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Αντβέρπ - Ολυμπιακός 1-0: Ήττα στο Βέλγιο και δεύτερη θέση στον όμιλο

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 1-0 στην έδρα της Αντβέρπ με το γκολ του Μπαλικβίσα στο 6ο λεπτό. Οι ερυθρόλευκοι τερμάτισαν στη 2η θέση του ομίλου και πήραν πρόκριση στα μπαράζ για τη φάση των 16 του Europa League.

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε το καλό του πρόσωπο στο Βέλγιο. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ηττήθηκε 1-0 από την Αντβέρπ για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Οι γηπεδούχοι πήραν… ρεβάνς για το ματς του Καραϊσκάκης από τους ερυθρόλευκους χάρη στο γκολ του Μπαλικβίσα στο 6ο λεπτό.

Οι Πειραιώτες τερμάτισαν στην 2η θέση του ομίλου και πήραν την πρόκριση στους αγώνες μπαράζ για τη φάση των 16, όπου θα αντιμετωπίσουν έναν εκ των τρίτων του Champions League. Ο Ολυμπιακός ακόμη και με νίκη δεν θα ανέβαινε στην κορυφή, καθώς ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς μεταξύ της Φενέρμπαχτσε και της Άιντραχτ.

Η Άντβερπ μπήκε μπροστά στο σκορ από νωρίς, ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στην κόντρα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να γίνεται ουσιαστικός επιθετικά.

Η Αντβέρπ πήρε νωρίς το προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο της έδρας της Αντβέρπ με 4-3-3. Στον άξονα ο Μαρτίνς τοποθέτησε τους Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκη και Εμβιλά με τον Αγκιμπού να μένει στον πάγκο. Όπως και οι Αραμπί και Μασούρα, με τους Ρόνι Λόπες, Ονιεκούρου και Τικίνιο να αποτελούν την επιθετική τριάδα.

Η ομάδα του Μαρτίνς μπήκε με διάθεση να γίνει απειλητική απέναντι στους γηπεδούχους. Κρατούσε μπάλα και επιχειρούσε να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή. Ωστόσο, η Αντβέρπ ήταν εκείνη που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο παιχνίδι μόλις στο 6ο λεπτό.

Η Αντβέρπ χτύπησε στην κόντρα. Ο Μπαλικβίσα έπειτα από ασίστ του Μπένσον έκανε το πλασέ από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής. Ο Σισέ έβαλε το κεφάλι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ χρεώθηκε στον Μπαλικβίσα, καθώς η μπάλα είχε κατεύθυνση προς την εστία του Βατσλίκ.

Δυσκολίες για τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε μεγάλες δυσκολίες στο πρώτο μέρος. Στους ερυθρόλευκους παρατηρήθηκε έλλειμμα συνεργασίας και οι φάσεις έβγαιναν πολύ δύσκολα. Η πρώτη τελική προς την εστία καταγράφηκε στο 19ο λεπτό με ένα σουτ του Εμβιλά, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Βατσλίκ.

Στο 22ο λεπτό η Αντβέρπ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπένσον έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Βατσλίκ απέκρουσε με το πόδι. Οι Βέλγοι κρατούσαν την μπάλα, οι ερυθρόλευκοι πρέσαραν, όμως δεν μπορούσαν να βγάλουν το παιχνίδι τους.

Στο 35ο λεπτό ο Μπατάιγ έχασε ευκαιρία με ένα σουτ του μέσα από την περιοχή, να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βατσλίκ. Οι ερυθρόλευκοι μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους αδυνατούσαν να γίνουν επικίνδυνοι και επιχειρούσαν κυρίως με σουτ μακριά από την περιοχή του Μπουτέ.

Αλλαγές από τον Μαρτίνς, αλλά μικρή η βελτίωση
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αλλαγές στο δεύτερο μέρος. Ο Αραμπί πήρε στην κορυφή τη θέση του Τικίνιο, ο Μασούρας πήρε τη θέση του Λόπες, ενώ ο Αγκιμπού κινήθηκε πίσω από τον επιθετικό, με τον Μπουχαλάκη να αποχωρεί.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν λίγο περισσότερη ενέργεια, ωστόσο δεν έβρισκαν τον απαιτούμενο ρυθμό. Στο 54′ έπειτα από ένα κλέψιμο του Αγκιμπού ο Εμβιλά δοκίμασε ξανά εκτός περιοχής, με τον κίπερ της Αντβέρπ να μπλοκάρει.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν καλή στιγμή με τον σκόρερ Μπαλικβίσα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή και ο Βατσλίκ έδιωξε. Ο Μαρτίνς είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο και τον Βρουσάι αντί του Ονιεκούρου αλλάζοντας όλη την επιθετική του τριάδα. Εκείνος απείλησε με ένα σουτ στο 65′.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε

Ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να μην μπορεί να γίνει απειλητικός στο παιχνίδι. Αντ’ αυτού η Αντβέρπ είχε δύο τελικές με πρωταγωνιστή τον Μπένσον στο 69′ και στο 72′. Ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις “καθάρισε” για τους ερυθρόλευκους ο Βατσλίκ.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να δυσκολεύονται στο επιθετικό κομμάτι, ενώ η Αντβέρπ όταν της δινόταν η ευκαιρία προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ. Όπως στο 81ο λεπτό με μία κεφαλιά του Μπαλικβίσα που μπλόκαρε εύκολα ο κίπερ του Ολυμπιακού.

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός προσπάθησε κάπως να ανεβάσει ρυθμό. Αρκέστηκε όμως σε γεμίσματα και σουτ εκτός περιοχής με καλύτερη στιγμή την κεφαλιά του Αραμπί στο 86′.

ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπουτέ, Ντε Λε (58′ Κουίρινεν), Αλμέιδα, Ντεσολέιλ (57′ Ένχελς), Μπένσον (73′ Σαμάτα), Βερστρέτ, Γκέρκενς, Ντουόμοχ, Έγκεσταϊν (73′ Φρέι), Μπατάιγ, Μπαλικβίσα (87′ Γιουσούφ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Ρέαμπτσουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Λαλά (66′ Ανδρούτσος), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46′ Αγκιμπού Καμαρά), Ρόνι Λόπες (46′ Μασούρας), Μαντί Καμαρά, Ονιεκούρου (60′ Βρουσάι), Τικίνιο (46′ Αραμπί).

Παναθηναϊκός: Μέρος της προπόνησης ο Παπαπέτρου, εκτός ο Οκάρο Ουάιτ