13:48 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Αποκλεισμός σοκ για την ΑΕΚ στα πέναλτι

Η πρόκριση ανάμεσα στις δύο ομάδες κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Μέγα κάζο για την ΑΕΚ! Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ξεκινάει την χρονιά με μια τεράστια αποτυχία, μένοντας εκτός από τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League!

Αποκλεισμός-ντροπή για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι βρήκαν με τον Μάνταλο γκολ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων για να γλιτώσουν τον αποκλεισμό στην κανονική διάρκεια (1-0), αλλά τελικά δεν κατάφεραν να προκριθούν στη διαδικασία των πέναλτι, έχοντας μοιραίους τους Ανσαριφάρντ, Λόπες, Αραούχο που έχασαν τρία πέναλτι και δεν τους έφτασαν οι δύο επεμβάσεις του Στάνκοβιτς στη… ρώσικη ρουλέτα!

Τι έγινε στη διαδικασία των πέναλτι

Στα πέναλτι η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση. Ο Στάνκοβιτς απέκρουσε δύο πέναλτι, ωστόσο οι Λόπες, Ανσαριφάρντ και Αραούχο (έχασε το τελευταίο), δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα και τον αποκλεισμό.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μπακάκη, Βράνιες, Τζαβέλλα, Μιτάι, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Μάνταλο, Τάνκοβιτς, Γκαρσία, Αραούχο

Βέλεζ Μόσταρ: Μπογκντάνοβιτς, Οβτσινα, Ισιτς, Ζελίκοβιτς, Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς, Τσόσιτς, Αντζούσιτς, Πρσες και Ζαΐμοβιτς

Τα αρχικά πλάνα των προπονητών

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς επιλέγει να χρησιμοποιήσει όλα τα μεταγραφικά αποκτήματα… πρώτης γραμμής στην ενδεκάδα, βάζοντας τους Στάνκοβιτς, Τζαβέλλα, Βράνιες, Λε Ταλέκ και Αραούχο, επιλέγοντας το 4-3-3.

Βέβαια, έκπληξη αποτέλεσε πως άφησε στον πάγκο τον Ανσαριφάρντ. Kάτω από τα δοκάρια ήταν ο Στάνκοβιτς, με τους Μπακάκη, Βράνιες, Τζαβέλλα και Μιτάι στην τετράδα της άμυνας. Λε Ταλέκ, Μάνταλος και Σιμάνσκι στα χαφ, με τους Λιβάι Γκαρσία και Τάνκοβιτς να πλαισιώνουν τον Αραούχο στην επίθεση.

Με 4-2-3-1 παρέταξε την Βελέζ Μόσταρ ο Φέντα Ντούντιτς. Ο Μπογκντάνοβιτς στην εστία, με τους Όβτσινα, Ίσιτς, Ζελίκοβιτς, Φερέιρα στην άμυνα. Χασάνοβιτς και Ράντοβατς τα δύο χαφ, έχοντας τους Τσόσιτς, Πρσες, Άντουσιτς στην μεσοεπιθετική τριπλέτα και τον Ζαΐμοβιτς στην κορυφή.