14:21 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΚ 2-2: Στη Ριζούπολη σταμάτησε το σερί της Ένωσης

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, με την Ελαφρά Ταξιαρχία να βάζει στοπ στο νικηφόρο σερί της Ένωσης. Ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ για την Ένωση στο 13ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με σκόρερ τους Ιωαννίδη στο 41′ και τον Παμλίδη στο 62′, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με τον Αραούχο στο 80ο λεπτό.

Ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχθηκε την ΑΕΚ στη Ριζούπολη για την ένατη αγωνιστική της Super League Interwetten, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2. Ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ για την Ένωση στο 13ο λεπτό, Ιωαννίδης και Παμλίδης έφεραν τούμπα το παιχνίδι, με τον Αραούχο να ισοφαρίζει στο 80ο λεπτό.

Πλέον η ΑΕΚ έπιασε τον Ολυμπιακό στον βαθμολογικό πίνακα, με τους ερυθρόλευκους να αντιμετωπίζουν αύριο (07/11) τον Ιωνικό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα στο 13ο λεπτό, παίρνοντας ανταμοιβή για το καλό ξεκίνημά της. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία πήδηξε πολύ ψηλά για μια ακόμα φορά (2.40 μ.) και την έστειλε στα δίχτυα.

Ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης στο 41ο λεπτό, σε μια από τις λίγες επισκέψεις στα καρέ του Στάνκοβιτς. Ο Νίκολας Μαρτίνεζ έκανε τη γλυκιά σέντρα από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης πήδηξε πιο ψηλά από τον Τζαβέλλα και με ωραία κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Τζανλούκα Φέστα έφεραν τούμπα το παιχνίδι στο 62ο λεπτό. Ο Μαρτίνες έκανε τη βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ προς τον Παμλίδη. Αυτός πλησίασε στην περιοχή αλλά ο Ρότα με τον Βράνιες τον έκλεισαν.

Ο Τσιλούλης επωφελήθηκε από την κόντρα και έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε το σουτ ωστόσο ο Στάνκοβιτς τον σταμάτησε. Ο Παμλίδης πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ είχε απάντηση στο γκολ του Παμλίδη στο 80ο λεπτό. Ο Άμραμπατ σέντραρε από τα δεξιά, ο Αραούχο έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στο βάθος της εστίας του Κότσαρη.

Καταιγιστική αλλά χωρίς προβάδισμα η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε ίσως το καλύτερο πρώτο ημίχρονό της στο νέο πρωτάθλημα, συνολικά κέρδισε 11 κόρνερ, σκόραρε σε ένα από αυτά, ενώ δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες.

Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ έγινε στο 5′, όταν ο Αραούχο εξαπέλυσε ένα φιλόδοξο αλλά εντυπωσιακό γυριστό σουτ, με τον Κότσαρη να αποκρούει, ενώ η ωραία ενέργεια του Μάνταλου στο 9′ αφού απέφυγε τον Φατιόν είχε την ίδια κατάληξη.

Ο Απόλλων σκόραρε στο 16ο λεπτό, ωστόσο ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Ο Ιωαννίδης έπιασε μια κεφαλιά στην περιοχή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Στάνκοβιτς έκανε μια ασταθή επέμβαση και απέκρουσε την μπάλα με τη δεύτερη προσπάθεια, ωστόσο έχασε τον έλεγχό της με φάουλ του Άντονι Φατιόν, σύμφωνα με τον διαιτητή.

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να έχει τα ηνία του παιχνιδιού, παρά το υπέρ της προβάδισμα. Η Ένωση δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, δίχως όμως να βρει το δεύτερο γκολ. Ο Τσούμπερ είχε δύο πολύ καλές στιγμές. Στο 20′ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η Ένωση, ωστόσο ο Κότσαρης ήταν σε ετοιμότητα, ενώ στο 33ο λεπτό αφού απέφυγε τον Μπρούνο Άλβες με υπέροχη προσποίηση, και έκανε το σουτ με τον Κάστρο να παραχωρεί κόρνερ.

Κοντά στο γκολ έφτασε και ο Σέρχιο Αραούχο στο 31ο λεπτό, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κότσαρη στο 31ο λεπτό, έκανε το σουτ με τον Έλληνα κίπερ της Ελαφράς Ταξιαρχία να τον νικά.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες (32′ Ντεντάκης), Μπρούνο Άλβες, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Κάστρο, Παμλίδης (89′ Παπαγεωργίου), Μαρτίνες (81′ Ματέι), Τσιλούλης, Ιωαννίδης (89′ Φαν Λα Πάρα)

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί (72′ Χατζισαφί), Τζαβέλλας, Βράνιες, Ρότα (84′ Μισελέν), Λε Ταλέκ (65′ Ανσαριφάρντ), Σιμόες (84′ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία (72′ Αμραμπατ), Αραούχο

πηγή: sport24.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ολυμπιακός – Μονακό 86-65: Της αμύνης τα παιδιά, έπνιξαν την παρέα του Μάικ Τζέιμς

Βαθμολογία UEFA: Κατρακύλησε η Ελλάδα μετά τις ήττες ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού