20:23 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Άρης - ΑΕΚ 1-3: Χαμόγελα ξανά με τριάρα στο Βικελίδης

Έπειτα από μία δύσκολη περίοδο με βαριά ήττα κόντρα στον Ολυμπιακό και ήττα στο Κύπελλο από τον ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο. Η Ένωση επικράτησε 3-1 του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης “καθαρίζοντας” από το πρώτο μέρος.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας τρία γκολ. Ο Άρης ισορρόπησε στο δεύτερο μέρος και μπόρεσε μονάχα να μειώσει, με τους φιλοξενούμενος να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους.

Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 51 πόντους συνεχίζει τη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και βρίσκεται στο -3 από τη δεύτερη θέση, όπου παρά την ήττα παραμένει ο Άρης.

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΜΕ ΤΑΝΚΟΒΙΤΣ

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Κρατούσε και κυκλοφορούσε την μπάλα, θέλοντας να δημιουργήσει συνθήκες για κάποιο γκολ μπροστά από την εστία του Κουέστα. Ο Άρης πρέσαρε ψάχνοντας να βγει στην κόντρα.

Στο 12ο λεπτό ο Λόπες πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, ανατράπηκε από τον Ροζ με διαιτητή Κουλμπάκοφ να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Μουάμερ Τάνκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα γράφοντας το 0-1.

Από εκεί και ύστερα για ένα πεντάλεπτο από το 15′ έως και το 20′, ο Άρης επιδίωξε να δείξει επιθετικός απειλώντας με ένα αδύναμο σουτ του Σαντέ Σίλβα στο 20′ που δεν βρήκε στόχο.

ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΗ ΑΕΚ ΜΕ ΒΑΣΙΛΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ

Η ΑΕΚ κέρδιζε αρκετές μάχες στη μεσαία γραμμή και εκμεταλλευόταν πλήρως την πολύ κακή ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων. Παράλληλα, είχε μπλοκάρει τον Άρη με την καλή της οργάνωση.

Στο 28ο λεπτό σε μία υποδειγματική κόντρα, ο Ανσαριφάρντ αφού νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο τροφοδότησε τον Σιμάνσκι, ο οποίος αν και βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, μοίρασε στον Βασιλαντωνόπουλο που εύκολα έγραψε το 0-2.

Η Ένωση, όμως, πήρε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα. Σε μία ξανά κακή αμυντική αντίδραση από τον Άρη, ο Γαλανόπουλος πάτησε στην περιοχή. Δεν κατάφερε να σουτάρει, έπειτα από προβολή του Ροζ.

Ο διαιτητής εξέτασε τη φάση στο VAR και αποφάσισε να δώσει το δεύτερο πέναλτι στο παιχνίδι υπέρ της ΑΕΚ. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ανέλαβε την εκτέλεση, παίρνοντας την μπάλα από τον Τάνκοβιτς, και νίκησε τον Κουέστα κάνοντας το 0-3.

ΜΠΗΚΕ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΕ Ο ΑΡΗΣ

Ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε καλύτερα. Κράτησε την μπάλα στα πόδια του και έψαξε τρόπο να δημιουργήσει κινδύνους. Στο 52ο λεπτό απείλησε με τον Μπερτόγλιο, ο οποίος επιχείρησε μακρινό σουτ που απομάκρυνε ο Τσιντώτας.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ στο 56ο λεπτό. Ο Σίλβα έπαιξε με τον Μάνο, ο οποίος με τη σειρά του τροφοδότησε τον Ντάνιελ Μαντσίνι που από τα δεξιά της περιοχής σούταρε για το 1-3.

ΕΚΛΕΙΣΕ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ Η ΑΕΚ
Η ΑΕΚ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 62ο λεπτό, με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Άρη που απέκρουσε. Ο Χιμένεθ πέρασε στη συνέχεια Μάνταλο και Ολιβέιρα θέλοντας να κρατήσει περισσότερο την μπάλα.

Ο Άρης δυσκολευόταν να απειλήσει, με τους φιλοξενούμενους να έχουν νέο τετ α τετ με τον Σιμάνκσι στο 79ο λεπτό, το οποίο απέκρουσε ο Κουέστα. Οι γηπεδούχοι έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του στο 80ο λεπτό με προσπάθεια του Σάσα, στην οποία επενέβη ο Λόπες.

Μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης, ο Άρης προσπάθησε να γίνει ακόμη πιο επιθετικός με τις αλλαγές του Άκη Μάντζιου. Ωστόσο, η ΑΕΚ πίεζε ψηλά, έκλεινε τους χώρους και διαχειριζόταν με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της.

Πηγή: Sport24.gr