15:54 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Άρης - Ολυμπιακός 1-1: Ισόπαλη η πρόβα τζενεράλε στο Κλεάνθης Βικελίδης

Ο Άρης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό σε φιλική αναμέτρηση στο Κλεάνθης Βικελίδης. Ο Ματέο Γκαρσία άνοιξε το σκορ για τους κίτρινους στο 36′, ενώ ο Αβραάμ Παπαδόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-1, στο 80ο λεπτό.

Ο Άρης υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό σε φιλική αναμέτρηση στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1, χάρη στα τέρματα τους Ματέο Γκαρσία και Αβραάμ Παπαδόπουλο να χρίζονται σκόρερ στο 38′ και το 80′ αντίστοιχα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τους ερυθρόλευκους σε σχηματισμό 4-4-2, τοποθετώντας τον Τικίνιο στο πλάι του Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης, ενώ στο αριστερό άκρο της άμυνας ξεκίνησε ο Καρμπόβνικ, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με τους ερυθρόλευκους. Ο Πορτογάλος τεχνικός παρέταξε την ομάδα με αρκετές αλλαγές, λόγω των διεθνών που απουσίαζαν.

Από την άλλη πλευρά ο Άκης Μάντζιος παρέταξε τον Άρη στον κλασικό σχηματισμό 4-2-3-1, δίχως να προχωρήσει σε μεγάλες εκπλήξεις με τις επιλογές του.

Το ματς

Ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους, πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πιέζοντας αρκετά ψηλά.

Ο Σάσα με ωραία προσποίηση απέφυγε τον Εμβιλά και επιχείρησε το σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής στο πέμπτο λεπτό, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο 8′ οι κίτρινοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Ο Γκαρσία έβγαλε τον Μάνο στον κενό χώρο, αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Κρίστινσον, ωστόσο καθυστέρησε να εκτελέσει, με τον Λαλά να παραχωρεί κόρνερ με σωτήρια επέμβαση.

Οι παίκτες του Άρη συνέχισαν να απειλούν, κυρίως με σουτ εκτός περιοχής. Οι προσπάθειες των Μπερτόγλιο (15′) και Εντιαγέ (18′) κατέληξαν αρκετά άουτ, ενώ ο Κρίστινσον απέκρουσε χωρίς να δυσκολευτεί το χαμηλό σουτ του Σάσα (17′).

Πρώτη απειλή για τον Ολυμπιακό ήταν στο 19′. Ο Λαλά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε την κεφαλιά και αυτή κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ντένις.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις τα καρέ του Άρη. Οι παίκτες του Μαρτίνς φόρτωσαν την αντίπαλη περιοχή σε αρκετές στημένες φάσεις, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν.

Στο 38′ ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο σκορ Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου πίεσαν ψηλά και έκλεψαν την μπάλα με τον Εντιαγέ. Ο Μάνος τροφοδότησε τον Μαντσίνι και αυτός έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Ματέο Γκαρσία με κεφαλιά από κοντά να κάνει το 1-0.

Οι παίκτες του Άρη εξακολουθούσαν να έχουν τα ηνία του παιχνιδιού και μέχρι να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Καλή εμφάνιση και στο δεύτερο μέρος ο Άρης, το γκολ ο Ολυμπιακός
Ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά και στο δεύτερο ημίχρονο, στο 46ο λεπτό. Ο Μαντσίνι έφυγε στον κενό χώρο, ο Καρμπόβνικ τον πίεσε με τζαρτζ, με τον Αργεντινό να αστοχεί από πολύ πλεονεκτική θέση.

Στο 52′ ο Μαντσίνι μπήκε ωραία στην περιοχή του Ολυμπιακού και επιχείρησε το σουτ από το ύψος της, με τον Κρίστινσον να παραχωρεί κόρνερ με εντυπωσιακή επέμβαση.

Τρία λεπτά μετά οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έφτασαν μια ανάσα από το 2-0. Ο Μαντσίνι επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σωκράτης έβαλε την κόντρα με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κρίστινσον.

Στο 64′ ο Ιτούρμπε, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο πριν από τρία λεπτά, πέρασε όποιον βρήκε στην περιοχή, έστρωσε στον Μαντσίνι στο ύψος του πέναλτι, ωστόσο το σουτ που εξαπέλυσε ο Αργεντινός από το ύψος της περιοχής, εξουδετερώθηκε από τον Κρίστινσον.

Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά. Ο Ντένις ήλεγχε την πορεία της μπάλας και την άφησε να περάσει άουτ.

Στο 80ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο. Ο Εμβιλά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος όντας αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας του Άρη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στα τελευταία λεπτά, με τους παίκτες των δύο ομάδων να προσπαθούν να πετύχουν το γκολ της νίκης, δίχως αποτέλεσμα, με αποτέλεσμα να παραμένει το 1-1 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Άρης: Ντένις, Λούμορ, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Εντιαγέ (90′ Μαρμαρίδης), Σάσα, Μαντσίνι (82′ Χαΐροβιτς), Ματέο Γκαρσία (61′ Ιτούρμπε), Μπερτόγλιο, Μάνος (90′ Γκάνεα)

Ολυμπιακός: Κρίστινσον, Λαλά (Αποστολόπουλος), Παπασταθόπουλος (71′ Παπαδόπουλος), Μπα (90′ Κινκουέ), Καρμπόβνικ, Ξενιτίδης (58′ Μαυρουδής), Εμβιλά, Ρόνι Λόπες (71′ Αλγιασίμ Μπα), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Τικίνιο

πηγή: sport24.gr

Παναθηναϊκός: Το “όχι” του Γιώργου Βαρδινογιάννη στην εγκατάσταση της Β’ ομάδας στην Παιανία