15:23 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός 90-79: Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε

Κάθε ματς της φετινής EuroLeague είναι ένα θρίλερ για τον Ολυμπιακό. Δεν μπορούσε να έχει διαφορετική εξέλιξη ο εκτός έδρας αγώνα με την Αρμάνι για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Οι Πειραιώτες πήγαν πληγωμένοι στο Μιλάνο από την ήττα τους στο Κάουνας, έκαναν σπουδαία προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση από το πρώτο μέρος, ήταν εξίσου αποτελεσματικοί στην τέταρτη περίοδο, στο τέλος όμως λύγισαν απέναντι στους γηπεδούχους (90-79) και τουλάχιστον δεν έχασαν το +11 από το ματς του πρώτου γύρου.

Τα 15 λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν 23 πόντους στους Ιταλούς, με τους Πειραιώτες να παίρνουν μόλις επτά πόντους από τα επτά λάθη της ομάδας του Έτορε Μεσίνα. Κώστας Σλούκας (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Σάσα Βεζένκοβ (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, με τον Κέβιν Πάντερ (27 πόντοι) να είναι ο MVP της αναμέτρησης.

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Κέβιν Πάντερ που είχε κίνητρο απέναντι στην πρώην ομάδα του. Ο Αμερικανός σκόραρε 27 πόντους από 4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 7/8 βολές, μάζεψε δύο ριμπάουντ, μοίρασε πέντε ασίστ, έκλεψε μία μπάλα, κέρδισε τέσσερα φάουλ, δεν έκανε λάθος και συγκέντρωσε 33 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης στα 33:25 που έμεινε στο παρκέ. Σπουδαίος και ο Μάλκολμ Ντιλέινι που έβαλε το τρίποντο για το 84-79, με την άμυνα του Ολυμπιακού να έχει σχεδόν καθαρίσει τη φάση.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Άαρον Χάρισον. Ο Αμερικανός έπαιξε 21 λεπτά για να σκοράρει 8 πόντους από 3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2/3 βολές, στο τέλος έκανε και ένα τραγικό σουτ με αρκετό χρόνο να απομένει με αποτέλεσμα η Αρμάνι να έχει την ευκαιρία να πάρει και την διαφορά. Εκτός ρυθμού, αστόχησε σε ανοιχτά σουτ, ο Ολυμπιακός έχει ανάγκη έναν πολύ πιο αποφασιστικό Χάρισον και όχι αυτόν που είδαμε απόψε στο παρκέ του Μεντιολάνουμ Φόρουμ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Αρμάνι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 6/11 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 5 ασίστ για ένα λάθος, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε μία ασίστ για τέσσερα λάθη και 1/6 σουτ από την περιφέρεια. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ (20-11), είχαν πάρει έντεκα πόντους απέναντι στο απόλυτο μηδέν των Ιταλών, ακόμη κι έτσι όμως η αναλογία ασίστ/λαθών (4/10) ήταν πολύ κακή και εξηγούσε τα πάντα. Στο τέλος της βραδιάς ο Ολυμπιακός είχε 12/31 τρίποντα και διπλάσια λάθη από τους γηπεδούχους (7-15), με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να βάλουν 23 πόντους και οι Πειραιώτες μόλις επτά από τα “δώρα” των αντιπάλων τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοβ, Πρίντεζη, Έλις ξεκίνησε το ματς ο Μπαρτζώκας για να αντιμετωπίσει το ύψος των Ιταλών. Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στη ρακέτα, συμπλήρωσε πολύ νωρίς τα ομαδικά με τον Έλις να κάνει δύο σε τέσσερα λεπτά, είχε την Αρμάνι να έχει 5/7 σουτ για το 14-9 στο πέμπτο λεπτό, όμως ο Πρίντεζης ήταν ασταμάτητος και ο Βεζένκοβ βρήκε ρυθμό για ένα μικρό ξέσπασμα που οδήγησε στο 15-15. Τα λάθη ήταν αυτά που πλήγωσαν τους ερυθρόλευκους, μαζί με το κακό τους ποσοστό από το τρίποντο (1/6) για το 24-19 της πρώτης περιόδου που γράφτηκε από τρίποντο του Ντατόμε.

Ο Βεζένκοβ είχε τρομερό πείσμα και θέληση, δεν του έβγαινε όμως το ματς, οι γηπεδούχοι κράτησαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση (29-21 στο 13′), τα λάθη πλήγωναν τους Πειραιώτες, ένα ασύλληπτο κάρφωμα του ΜακΚίσικ μπορούσε να δώσει πνοή στους ερυθρόλευκους, όμως και πάλι οι χαμένες κατοχές δημιουργούσαν ανισορροπία και κακές επιστροφές στην άμυνα. Το -14 (37-23) έμοιαζε βαρύ στα μέσα της δεύτερης περιόδου, η επίθεση δεν λειτουργούσε, τα φάουλ σπαταλήθηκαν με λάθος τρόπο, το 44-26 δημιούργησε εκνευρισμό στον πάγκο, όμως ένα σερί 0-8 με τους ΜακΚίσικ – Σλούκα έστειλε τη διαφορά στους 10 (44-34) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Σλούκας και Τζένκινς έβαλαν τα περιφερειακά σουτ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Πρίντεζης μείωσε στους πέντε (53-48) στο 23′ για να βάλει τον Ολυμπιακό ξανά στο ματς, όμως τα λάθη, κάποια φάουλ που έδωσαν βολές και εύκολους πόντους και η πίεση της Αρμάνι σε όλο το γήπεδο την κράτησαν μπροστά (60-52) πριν ο Σλούκας πάρει τους Πειραιώτες στις πλάτες του και με πέντε σερί πόντους μειώσει στο καλάθι (60-57). Το γκολ-φάουλ του Μάρτιν ισοφάρισε στο 60-60, με τον Ροντρίγκεθ να δίνει λύσεις στον Μεσίνα και να γράφει το 65-62 του δεκαλέπτου το οποίο πάντως πήρε ο Ολυμπιακός με 21-26.

Ένα σουτ του Βεζένκοβ (66-65 στο 31′) ενθουσίασε τον ερυθρόλευκο πάγκο, το 68-67 από δύσκολο καλάθι του Χάρισον δεν πίεσε όμως την Αρμάνι όσο θα περίμενε κάποιος. Οι Ιταλοί απάντησαν με σερί 9-0 για το 77-67 στο 35′, την ώρα που ο Ολυμπιακός έπαιρνε μακρινά σουτ υπό κακές προϋποθέσεις και έμπαινε σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση, από την οποία κατάφερε να επιβιώσει. Σλούκας και Βεζένκοβ έβαλαν μεγάλα σουτ για το 81-79 στο 38′, όμως ο Ντιλέινι έβαλε το μεγάλο σουτ για το 84-79 που έκρινε την αναμέτρηση καθώς ο Σλούκας έκανε στη συνέχεια λάθος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Ντιφαλά, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 27 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), ΛεΝτέι 6 (6 ριμπάουντ), Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ροντρίγκεθ 14 (2/6 τρίποντα), Ταρζούσκι 5, Ντιλέινι 26 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάινς 6, Ντατόμε 12 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (0/4 τρίποντα), Σπανούλης, Σλούκας 17 (0/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 7 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (2/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (1/5 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 7, Τζένκινς 8 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/33 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 24/29 βολές, 28 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/35 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 23η αγωνιστική η Αρμάνι Μιλάνο θα υποδεχθεί τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (28/1 στις 21:45), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει στο ΣΕΦ με τη Μπαρτσελόνα (28/1 στις 21:00).

πηγή: sport24.gr

Παρέμβαση Μαυρωτά για τα «όργια» στην Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης (ηχητικό)

Παπασταθόπουλος: “Ευχαριστώ τον πρόεδρο που με περίμενε, θα μιλήσω στο γήπεδο” – Τι δήλωσε ο Βαγγέλης Μαρινάκης