2:04 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Αστέρας - Παναθηναϊκός 2-2: Ο γκολκίπερ Παπαδόπουλος ισοφάρισε στο 97'

Iσόπαλο 2-2 έληξε το πρώτο ματς των playoffs ανάμεσα στον Αστέρας και τον Παναθηναϊκό στην Τρίπολη σε ένα συγκλονιστικό φινάλε με τους Αρκάδες να παίρνουν τον πόντο με γκολ του γκολκίπερ τους, Νίκου Παπαδόπουλου, στο 97′ ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Ο Παναθηναϊκός είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2-0 με δύο γκολ του Μακέντα μέσα σε ένα λεπτό αλλά από το 59′ και μετά οι πράσινοι σταμάτησαν να απειλούν με τον Αστέρα να παίρνει την υπεροχή και να φτάνει στην ισοφάριση με το πρώτο γκολ από γκολκίπερ στη Super League μετά από 20 χρόνια και τον Άριαν Μπεκιάι του ΟΦΗ.

Το τελικό αποτέλεσμα βέβαια δεν ήταν καθόλου καλό για καμία από τις δύο ομάδες που βρίσκονται στην 5η και 6η θέση των playoffs και μπορεί να μείνουν και άλλο πίσω ανάλογα με τα αποτελέσματα που θα προκύψουν στα άλλα παιχνίδια.

Το ματς ήταν αρκετά κακό στο πρώτο μέρος με ελάχιστες φάσεις αλλά εξαιρετικό στο δεύτερο. Με την κάθε ομάδα να έχει από ένα τέταρτο. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από το 46′ έως το 60′ όταν πέτυχε δύο γκολ και είχε μια εξαιρετική φάση με τον Μολό ενώ ο Ράσταβατς από το 75′ και μετά με τις αλλαγές που έκανε έβαλε ως σέντερ φορ τον Ιγκλέσιας έπαιξε με 4-2-4 και βρήκε αρχικά το γκολ της μείωσης του σκορ με τον Φερνάντες και εν συνεχεία το 2-2 με τον Νίκο Παπαδόπουλο στο 97′.

Όλα όσα είδαμε στην αναμέτρηση της Τρίπολης και είναι άξια αναφοράς έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αστέρας μπήκε καλύτερα και απείλησε αλλά εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία στο ματς.

Στο 56′ ο Μολό βρέθηκε κοντά στο γκολ, έκανε το σουτ και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σωτήρια και κράτησε το μηδέν. Εν συνεχεία στο 58′ ο Χουάνκαρ βρέθηκε στα δεξιά, έκανε μια ωραία ενέργεια και σέντρα με τον Μακέντα στο ύψος του πέναλτι να παίρνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ.

Με τη σέντρα ο Παναθηναϊκός πήρε τη μπάλα στα πόδια του βγήκε από τα αριστερά στην επίθεση με τον Χουάνκαρ να δίνει παράλληλα τη μπάλα προς τον Ιταλό φορ ο οποίος μπήκε από τα αριστερά και έκανε το πλασέ κάτω από τα πόδια του Παπαδόπουλου για το 0-2.

Στο 74’ ο Αστέρας έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το πλασέ του Αλί Μπαμπά από πολύ πλάγια θέση αποκρούστηκε απ’ τον Διούδη, με τη μπάλα να κοντράρει στον επιθετικό των γηπεδούχων και να φεύγει άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα (84’) οι γηπεδούχοι μείωσαν με κοντινό πλασέ του Λουίς Φερνάντεθ (μετά από κεφαλιά-πάσα του Αλί Μπαμπά), βάζοντας ξανά «φωτιά» στο παιχνίδι. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα στο 89’ έπιασε σουτ από πλάγια θέση, με τον Διούδη να απομακρύνει με υπερένταση, κρατώντας το προβάδισμα των «πράσινων».

O Παναθηναϊκός κρατούσε μία σπουδαία νίκη κόντρα στον Αστέρα μέχρι το έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ο τερματοφύλακας των Αρκάδων, που είχε ανέβει στην αντίπαλη περιοχή για την τελευταία φάση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 2-2 με ένα τρομερό σεντερφορίσιο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.