6:44 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 79-78: Λύγισε στην παράταση, άστοχος ο Σλούκας στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός έκανε κατάθεση ψυχής στη Βαρκελώνη, πήγε στην παράταση και πέρασε και μπροστά (77-78), όμως ο Πιερ Οριόλα έβαλε τις κρίσιμες βολές κι ο Κώστας Σλούκας αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια, σε φλότερ από τα τρία μέτρα.

Οι θρίαμβοι απέναντι στη Μπασκόνια και τη Ρεάλ Μαδρίτης ενθουσίασαν τον Ολυμπιακό, που πήγε γεμάτος αυτοπεποίθηση στη Βαρκελώνη, έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, είχε σπουδαία αντίδραση στην τέταρτη περίοδο, όμως στο τέλος λύγισε απέναντι στην περσινή φιναλίστ της EuroLeague, Μπαρτσελόνα (79-78) με τον Πιερ Οριόλα να βάζει τις κρίσιμες βολές στα 6.8″ και τον Κώστα Σλούκα να βρίσκει σίδερο σε προσπάθεια από τα τρία μέτρα.

Στο 3-0 οι Καταλανοί που έμειναν στην κορυφή μαζί με την Βιλερμπάν και την Αρμάνι Μιλάνο, στο 2-1 οι Πειραιώτες που γυρίζουν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για να υποδεχθούν την Παρασκευή την Ζάλγκιρις Κάουνας του 0/3. Με 22 πόντους έκλεισε τον αγώνα ο Νίκολα Μίροτιτς, ρεκόρ καριέρας με 13 ριμπάουντ έκανε ο Νικ Καλάθης, παραλίγο μοιραίος ο Κόρι Χίγκινς που είχε 3/9 δίποντα και τουλάχιστον πέντε άστοχα σουτ από τις αγαπημένες του θέσεις.

Σπουδαία προσπάθεια από τον Ολυμπιακό, από τους Λαρεντζάκη – ΜακΚίσικ που κουβάλησαν τους Πειραιώτες στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση, από τον Μουστάφα Φαλ και τον Σάσα Βεζένκοβ, το βράδυ που ο Κώστας Σλούκας είχε μεν 14 πόντους, αλλά από 4/14 προσπάθειες, με μία ασίστ για ένα λάθος σε 30 λεπτά. Με 6/26 τρίποντα έκλεισε τον αγώνα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με 5/24 οι γηπεδούχοι που είχαν 4/5 στην τρίτη περίοδο και 1/19 στα υπόλοιπα 35 λεπτά.

Ο mvp

Το μοιράζονται ο Νικ Καλάθης που γέμισε εκπληκτικά τη στατιστική του (9 πόντοι, 13 ριμπάουντ που συνιστούν ρεκόρ καριέρας, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 30:25) και ο Νίκολα Μίροτιτς (22 πόντοι, 5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) που στις καλές στιγμές του, ήταν πραγματικά ασταμάτητος, ανίκητος, κυριαρχικός.

Ο αδύναμος κρίκος

Αρκετοί υστέρησαν από τον Ολυμπιακό, για την ακρίβεια αρκετοί παρακολούθησαν το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου εικοσαλέπτου από τον πάγκο επειδή ο Μπαρτζώκας στηρίχθηκε στους Λαρεντζάκη – ΜακΚίσικ. Ο Παπανικολάου έκλεισε τον αγώνα άποντος, ο Μάρτιν δεν υποστήριξε την επίθεση, ο Γουόκαπ δεν απείλησε, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 2/7 σουτ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 4/18 σουτ έκλεισε την πρώτη περίοδο η Μπαρτσελόνα (0/7 τρίποντα), την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε μεν προβάδισμα επτά πόντων, αλλά και πέντε λάθη για δύο ασίστ. Στο ημίχρονο οι Καταλανοί είχαν 0/12 τρίποντα και είχαν δώσει 11 πόντους στους Πειραιώτες από τα έξι λάθη τους, την ώρα που εκείνοι δεν είχαν σκοράρει στον αιφνιδιασμό, αλλά έβλεπαν ένα ωραιότατο 60% στο δίποντο. Οι γηπεδούχοι έβαλαν 4/5 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και στο υπόλοιπο 35λεπτο είχαν μόλις 1/19. Κι ο Ολυμπιακός βέβαια το ίδιο αναποτελεσματικός ήταν, καθώς στο τέλος της βραδιάς είχε 6/26 πίσω από τα 6μ.75.

Ο αγώνας

Με την κλασική του πεντάδα άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ), που είχε τους γηπεδούχους να έχουν τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο τρίλεπτο, αλλά τη δική του ομάδα να προηγείται. Ο Φαλ έκανε θραύση σε άμυνα κι επίθεση, σε σκοράρισμα και σε δημιουργία, ο Ντόρσεϊ έβαλε τετράποντο για το 6-10 στο έκτο λεπτό και ο Γιασικεβίτσιους έβλεπε τους παίκτες του να μη μπορούν να βγάλουν έστω υποτυπώδεις συνεργασίες. Την ίδια ώρα οι Πειραιώτες κυκλοφορούσαν άψογα την μπάλα, έψαχναν την έξτρα πάσα και έκλειναν την περίοδο με αέρα επτά πόντων (10-17).

Με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Μάρτιν ή Ζαν-Σαρλ ο Ολυμπιακός δεν λειτούργησε καλά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Μπαρτσελόνα μείωσε στο καλάθι (18-20 στο 14′) με τον Ντέιβις, χωρίς πάντως να ενθουσιάζει, για να απαντήσουν οι Πειραιώτες με γκολ-φάουλ του Ζαν-Σαρλ και με νέο δικό του απίθανο τελείωμα για το 19-25. Η άμυνα των ερυθρόλευκων ήταν εκπληκτική, ακόμη και όταν “πληγωνόταν”, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με 0/12 τρίποντα και το 27-32 μάλλον τους κολάκευε, αν και ο Ολυμπιακός είχε οκτώ λάθη για μόλις πέντε ασίστ, ίσως και επίδοση ελαφρώς παραπλανητική καθώς η μπάλα γύριζε με καλή ταχύτητα.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο β’ μέρος με 2/2 τρίποντα και με επί μέρους σκορ 14-2 για να περάσει μπροστά με επτά (41-34) και να αναγκάσει τον Μπαρτζώκα να καλέσει timeout. Ο Μίροτιτς έβαλε δύσκολα καλάθια, όμως ένα γκολ-φάουλ του Σλούκα και άλλο ένα του Φαλ μείωσαν στους δύο (49-47), πριν γίνουν δύο λάθη. Ο Ολυμπιακός δεν έκανε σωστή χρήση των δικών του φάουλ, δέχθηκε ένα τρίποντο από τον Χίγκινς κι άλλο ένα από τον Λαπροβίτολα, έπεσε στο -8 (55-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου και μπήκε σε μια άβολη κατάσταση την οποία θα μπορούσε να αποφύγει αν ήταν περισσότερο συγκεντρωμένος.

Ένα μεγάλο σουτ του Οριόλα από την κορυφή (58-49 στο 33′) έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στους Καταλανούς, όμως ένα πάρα πολύ δύσκολο τρίποντο με ταμπλό του Λαρεντζάκη και μια καλή συνεργασία των Σλούκα – Βεζένκοβ οδήγησαν στο 58-54 και σε timeout του Γιασικεβίτσιους. Ο Λαρεντζάκης έβαλε και νέο σουτ για το 61-61, ο Σλούκας ισοφάρισε και στο 65-65, πριν ο ΜακΚίσικ βγάλει ακόμη μία ασίστ για το 65-67 του Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό. Ο Κούριτς έβαλε τις βολές, ο Σλούκας αστόχησε από μέση απόσταση, ο Χίγκινς έκανε το ίδιο υπό την πίεση του Λαρεντζάκη και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Καλάθης με βολές και ο Μίροτιτς με δύσκολο σουτ έγραψαν το 73-70 στο 42′, την ώρα που ο Σλούκας πίεζε τον εαυτό του, αλλά δεν έβρισκε χώρους και σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν συνεχώς στη γραμμή για βολές, ο Ντόρσεϊ έβαλε μπροστά (78-77) τους Πειραιώτες, ο Οριόλα πήγε στα 7.6″ για να εκτελέσει και είχε 2/2 για το 79-78, με τον Σλούκα να παίρνει την τελευταία φάση και να αστοχεί σε φλότερ από τα τρία μέτρα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 3086 θεατές βρέθηκαν στο Παλάου Μπλαουγκράνα, σύμφωνα με την ενημέρωση της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφάλα, Πατέρνικο, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 (κ.α.), 79-78

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική η Μπαρτσελόνα θα παίξει στο Μόντε Κάρλο με τη Μονακό (15/10 στις 20:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις Κάουνας (15/10 στις 21:00).

πηγή: sport24.gr

Σουηδία – Ελλάδα 2-0: Ήττα στη Στοκχόλμη για την Εθνική, θέλει το δύο στα δύο για να ελπίζει

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 81-79: Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ τού στέρησαν το διπλό