23:31 Τρίτη 16 Απριλίου 2024

Basket League: Άνετο πέρασμα του Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ από τη Λήμνο

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με «όπλο» την άμυνα του και τους πόντους που πέτυχε από τα 21 λάθη των γηπεδούχων, υποχρέωσε τον Ήφαιστο στην πρώτη ήττα του στην Λήμνο και παράλληλα διατήρησε το αήττητο του στην Betshop Basket League.

Οι «πράσινοι» έλεγξαν τον ρυθμό του ματς από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό, από την άμυνα τους. Ο Ρικ Πιτίνο χρησιμοποίησε ματς-απ ζώνη και άμυνες με παγίδες, που ανάγκασαν τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη και τους «πράσινους» να πετυχαίνουν από αυτά 25 πόντους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο ΝτεΣόν Τόμας, ο οποίος πέτυχε15 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ, ο Τζέιμς Γκιστ με, επίσης, 15 πόντους (5/8 δίποντα) και ο Σον Κιλπάτρικ, που σημείωσε 11 πόντους (4/7 σουτ). Από τον Ήφαιστο προσπάθησε περισσότερο ο Τζέρι Σμιθ, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ ύστερα από σερί 8-0 σε διάστημα λιγότερο των δυόμιση λεπτών και τον οποίο τον έφερε στο +12 (20-8), με 16’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Η ζώνη ματς απ των «πρασίνων» οδήγησε σε λάθη τους γηπεδούχους και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με δύο σερί καλάθια του Γκιστ, ανέβασε την διαφορά στους 14 (24-10), στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου.

Με καλάθι του Ντίνου Μήτογλου και τρίποντο του Νίκου Παππά, η «ομάδα του τριφυλλιού» προηγήθηκε με 17 (36-19) στο 17’. Η διαφορά έφτασε και τους 18 (38-20) με δύο βολές του Γιώργου Παπαγιάννη, 1’ και 39’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ήφαιστος αντέδρασε, μείωσε μέχρι τους 12 (39-27) με 4’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο +14 (41-27), ύστερα από καλάθι του Κιλπάτρικ.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-41, 45-65, 62-84.