7:05 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Basket League: Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε η ΑΕΚ, 83-82 τον Προμηθέα

Νίκη δια πυρός και σιδήρου για την ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των Playoffs της Basket League με αντίπαλο τον εξαιρετικό Προμηθέα. Η “Βασίλισσα” νίκησε με μισό καλάθι, 83-82, χάρη στην καλή επιθετική παρουσία τεσσάρων παικτών της, αλλά σε γενικές γραμμές έκανε παιδαριώδη λάθη, μπήκε μουδιασμένα και στα δύο ημίχρονα με αποτέλεσμα να τρέχει να ισοφαρίσει και να προηγηθεί και κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +10 (71-61) να βρίσκεται στο τέλος τέσσερις πόντους πίσω.

Η αλήθεια είναι πως η ομάδα της Πάτρας είχε τρομερή ευστοχία από το τρίποντο, αλλά και η άμυνα της ΑΕΚ ήταν κατά περιόδους τραγική. Σε μεγάλο βαθμό αυτό οφείλεται στην ανυπαρξία των Γιορκ και Εμπάκουε, δύο μετεγγραφών που δεν έχουν προσφέρει ακόμη τίποτα στην πρωταθλήτρια κόσμου.

Πρώτος σκόρερ για τους “κιτρινόμαυρους” ο εξαιρετικός Λαρεντζάκης με 19 πόντους (βάζει γερή υποψηφιότητα για την Εθνική Ελλάδας και το Παγκόσμιο της Κίνας), φανταστικός ο Σαντ Ρος με 18 πόντους (ξεκίνησε με 7/7 σουτ)  8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και καθοριστικοί στο τέλος οι Θίοντορ (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Χάντερ (15 πόντοι).