10:18 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

BASKET LEAGUE: Ο ΠΑΟ ισοφάρισε τη σειρά με "διπλό" στο ΣΕΦ, 66-71

Πάλι από την αρχή η σειρά των τελικών της Basket League, καθώς σε ένα παράξενο παιχνίδι στο ΣΕΦ, ο ΠΑΟ Superfoods νίκησε 66-71 τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό σημαίνει πως ανέκτησε και πάλι το πλεονέκτημα έδρας, ενώ το τρίτο παιχνίδι θα γίνει στο ΟΑΚΑ την Κυριακή, πάλι στις 19:00!

Τσάμπα παλεύουν για το πλεονέκτημα, λοιπόν, οι δύο ομάδες στην κανονική διάρκεια. Το δεύτερο ματς της σειράς στο ΣΕΦ ήταν παράξενο. Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν δαιμονισμένα, το πρώτο δεκάλεπτο θύμισε NBA με σκορ 25-27 και οι θεαματικές φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη. Προς το τέλος του β’ δεκαλέπτου και λόγω του μικρού ροτέισον των δύο προπονητών, η κούραση έκανε την εμφάνισή της και το ημίχρονο έληξε τελικά 43-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ανορθόδοξος επιθετικά Ολυμπιακός έχασε την επαφή του με το καλάθι, ενώ ο Τζέιμς από την πλευρά του ήταν απολαυστικός με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός σιγά-σιγά να χτίζει μία διαφορά. Στο 52-65 οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν με ένα σούπερ χαμηλό σχήμα, θέλοντας να σταματήσουν τον ΠΑΟ που έπαιζε με Τζέιμς και Καλάθη. Το μυαλό των πράσινων “θόλωσε”, ο Ολυμπιακός έφτασε σε απόσταση αναπνοής (66-69), αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε κι έτσι ο ΠΑΟ ισοφάρισε τη σειρά!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι δύο γκαρντ από το ΝΒΑ, ο Καλάθης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και ο Τζέιμς με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τον Ολυμπιακό, 13 πόντους και 4 ριμπάουντ είχε ο Παπαπέτρου, ο Σπανούλης είχε 12 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Παπανικολάου είχε 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71