14:35 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

"Μπλόκο" με VAR στα Γιάννενα για τον Ολυμπιακό

“Μπλόκο”
Δεν κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από τους Ζωσιμάδες οι πρωταθλητές Ελλάδας. ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 σε φοβερό παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Super League Interwetten. Οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν τους γηπεδούχους, έφτασαν κοντά στο 1-2, αλλά δεν κατάφεραν.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε το πρώτο φετινό του γκολ πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς. Πανέμορφο το γκολ, για το οποίο συνδυάστηκαν με φοβερό τρόπο οι Κρίζμαν, Σάλιακας, Σιόντης, Καρτάλης και Παμλίδης. Ο τελευταίος γύρισε το κορμί του, έστρεψε το σώμα προς την εστία και με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τζολάκη, για να κάνει το 1-0.

Ο Φορτούνης μπήκε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και η διάταξη του Ολυμπιακού άλλαξε από 4-3-3 σε 4-2-3-1. Στο 48′ ο Αραμπί έκανε φοβερές ντρίμπλες αλλά την τελευταία στιγμή κόπηκε από τον Παντελάκη. Στο 51′ ο Μαροκινός σέντερ φορ δεν τη… χάρισε στον ΠΑΣ. Η σκαστή κεφαλιά από το καταπλητικό σήκωμα του Φορτούνη πήγε στα δίχτυα. Δοκάρι και μέσα. Ο Αραμπί έφτασε τα 30 γκολ με την “ερυθρόλευκη” φανέλα. “Μπλόκο”

Με VAR απάντησε ο διαιτητής στο γκολ του Χασάν στις καθυστερήσεις

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να βάλει δεύτερο γκολ στο 91′ της αναμέτρησης με τον ΠΑΣ Γιάννινα με τον Χασάν αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Ελ Αραμπί μετά τη χρήση του VAR.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο Φορτούνης εκτός περιοχής έκανε την πάσα προς τον Ελ Αραμπί που πλάσαρε με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να επιστρέφει προς τον Χασάν ο οποίος από κοντά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο διαιτητής Καραντώνης αρχικά έδειξε σέντρα και περίμενε τελικά να δει τι θα πει και το VAR. Μετά από δύο λεπτά τελικά ο διαιτητής VAR Κωνσταντίνος Κοτσάνης υπέδειξε πως υπάρχει οφσάιντ.

Μετά το τέλος του ματς, ο προπονητής των ερυθρολεύκων Πέδρο Μαρτινς δήλωσε κατηγορηματικά ότι δεν υπήρχε οφσάιντ. Συγκεκριμένα είπε: «Δεν υπάρχει οφσάιντ. Το VAR μάλλον είδε το χέρι. Για το χέρι δεν μπορούμε να δώσουμε οφσάιντ».