2:41 Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Θρυλικός βαθμός για τον Ολυμπιακό!

Μεγάλη βραδιά για τον Ολυμπιακό, καθώς κατάφερε με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα του Μέσι να κρατήσει το 0-0  στο “Γ. Καραϊσκάκης” και να πάρει τον πρώτο του βαθμό στον όμιλο κόντρα σε μία από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου. Μετά από αυτή την παρουσία σίγουρα αποκτά αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια και φυσικά διατηρεί ελπίδες για την κατάκτηση της τρίτης θέσης, καθώς τώρα θα υποδεχθεί με καλύτερη ψυχολογία για τη Γιούβε και θα πάει για τη νίκη στη Λισαβόνα.

Εξαιρετική η παρουσία των πρωταθλητών Ελλάδας στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, με πολύ σφικτή άμυνα, ανάγκαζαν τους “μπλαουγκράνα” σε συχνές μακρινές μεταβιβάσεις και όταν οι Πειραιώτες έπαιρναν την κατοχή έψαχναν αμέσως την αντεπίθεση.

Οι Καταλανοί άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα μετά το 20λεπτο και μέχρι το μισάωρο δημιούργησαν και έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες με εκφραστές τον Μέσι και τον Σουάρες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός έπαιζε παθητικά, πάντα έβγαινε την κόντρα και μάλιστα έφτασε και σε τρεις περιπτώσεις με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους επικράτησε εκνευρισμός, οι “ερυθρόλευκοι” έπαιζαν δυνατά κι αυτό άρχισε να ενοχλεί τους παίκτες της Μπάρτσα που δεν απείλησαν ιδιαίτερα ως το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να πατάει πάλι στην περιοχή του Τερ Στέγκεν και να χάνει μία καλή ευκαιρία με τον Φορτούνη, ο οποίος επέλεξε να σουτάρει με το δεξί και όχι με το αριστερό που ήταν το λογικό έτσι όπως του ήρθε η μπάλα.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καταπληκτικά, με συνοχή και αυτοπεποίθηση και μάλιστα μετά το 55′ άρχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς, δημιουργώντας παροξυσμό στον κόσμο. Στο 62′ ο Βαλβέρδε υποχρεώθηκε να βάλει τον Ράκιτιτς στο ματς για να διορθώσει τα πράγματα και δευτερόλεπτα αργότερα ο Μέσι έχασε την καλύτερη ευκαιρία της Μπαρτσελόνα.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν σε εκείνο το σημείο τον αγώνα, άρχισαν να κυκλοφορούν την μπάλα, αλλά τότε έλαβε δράση ο κόσμος του Ολυμπιακού, που έβγαζε άναρθρες κραυγές κάθε φορά που οι “μπλαουγκράνα” προσπαθούσαν να συνεργαστούν. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να κουράζονται, αλλά δεν σταμάτησαν να παίζουν θαρραλέα και μετά το 75′ ο Λεμονής άρχισε να βοηθά από τον πάγκο ρίχνοντας στη μάχη Ζιλέ και Πάρντο. Όσο περνούσε η ώρα και ο Ολυμπιακός κρατούσε, όλοι ονειρεύονταν την είσοδο του Τζούρτζεβιτς και αυτό συνέβη στο 84′ με στόχο… το θαύμα, την ώρα που η Γιουβέντους ισοφάριζε τη Σπόρτινγκ! Άψογη διαχείριση από τον προπονητή του Ολυμπιακού και ιδανική εξέλιξη στον αγώνα!

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός αμυνόταν ηρωικά και είχε μία κρυφή ελπίδα για τη μεγάλη κόντρα! Ο Προτό στις καθυστερήσεις κράτησε το μηδέν σε βολίδα του Μέσι και τελικά το ματς έληξε 0-0 με τον κόσμο να αποθεώνει τους πρωταθλητές Ελλάδας για την υπερπροσπάθειά τους.

Άπαντες διακρίθηκαν από τους Πειραιώτες, αλλά Κούτρης και Ταχτσίδης ήταν κορυφαίοι. Κράτησε μπάλα και λειτούργησε ως φορ ο Φορτούνης όσο μπορούσε, ωστόσο το αποτέλεσμα ήρθε χάρη στην ομαδική δουλειά και την πίστη στο αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Προτό, Eλαμπντελαουί, Κούτρης, Μποτία, Ένγκελς, Ταχτσίδης, Ρομαό, Οτζίτζα (75′ Ζιλέ), Φιγκέιρας, Καρσελά (80′ Πάρντο), Φορτούνης (84′ Τζούρτζεβιτς)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Νέλσον Σεμέδο, Μαστσεράνο, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα , Μπουσκέτς, Σέρτζι Ρομπέρτο (45′ Ντεουλεφέο), Παουλίνιο (62′ Ράκιτιτς), Μέσι, Ντένις Σουάρεθ, Λουίς Σουάρες (75′ Αντρέ Γκόμες)

Δείτε το εντυπωσιακό σκηνικό που έστησαν 30.000 φίλοι του Ολυμπιακού όταν εισήλθαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο!

Δείτε τη βράβευση του Ερνέστο Βαλβέρδε από τον πρόεδρο του Ολυμπιακού, Βαγγέλη Μαρινάκη, πριν από την έναρξη της αναμέτρησης: