17:24 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Champions League: Όρθια η ΑΕΚ στη Γλασκώβη, 1-1 με τη Σέλτικ

Πέρσι έμεινε με δέκα παίκτες στο Βέλγιο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ΑΕΚ να πάρει αποτέλεσμα και τελικά να κάνει μία θαυμάσια ευρωπαϊκή πορεία. Φέτος θα δούμε… Στο πρώτο της επίσημο ματς για φέτος, παρά το ότι έμεινε για 40 αγωνιστικά λεπτά με παίκτη λιγότερο, πήρε 1-1 από τη Σέλτικ μέσα στην καυτή έδρα των πρωταθλητών Σκωτίας και φυσικά ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση, αρκεί να υπερασπιστεί αυτό το αποτέλεσμα στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ την ερχόμενη Τρίτη.

Η ΑΕΚ απείλησε στο πρώτο λεπτό με μπάσιμο του Γαλανόπουλου μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, δεν σκόραρε όμως και στη συνέχεια υποχρεώθηκε να αντιμετωπίσει την πίεση των Καθολικών που ήταν αναμενόμενη στα πρώτα λεπτά.

Δυστυχώς για την Ένωση το 1-0 έγινε σχετικά νωρίς, στο 17΄ με σουτ εντός της περιοχής του ΜακΓκρέγκορ, ωστόσο ο τρόπος που αντέδρασε στη συνέχεια η ομάδα του Ουζουνίδη ήταν συγκινητικός. Σαν να μην έγινε τίποτα, σαν να μη δέχθηκε ποτέ γκολ, η ΑΕΚ μετά το 25′ ισορρόπησε, έκανε μία-δύο φάσεις και στο 44′ ισοφάρισε μετά από ανεπανάληπτη σέντρα του Λόπες και δυνατό σουτ του Κλωναρίδη,

Στην επανάληψη οι πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν διάθεση να παίξουν ίδιο ποδόσφαιρο, να είναι προσεκτικοί με τη διπλή ζώνη άμυνας στα μετόπισθεν και να ψάξουν το γκολ και στην κόντρα και με οργανωμένο τρόπο, αλλά η άδικη αποβολή του Γαλανόπουλου στο 56΄, τους υποχρέωσε να παίξουν μόνο άμυνα. Η ΑΕΚ, σκληροτράχηλη όπως πέρσι, κράτησε το 1-1 και τώρα καλείται να ολοκληρώσει το έργο στην Αθήνα.