0:37 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Champions League πόλο: Ολυμπιακός-Φερεντσβάρος 9-4

Με νίκη 9-4 επί της Φερεντσβάρος, ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στο final-8 του Champions League υδατοσφαίρισης, που φιλοξενείται στο Βελιγράδι.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας κατέλαβαν την πέμπτη θέση στην τελική κατάταξη της διοργάνωσης, με δύο ευρείες νίκες στους αγώνες κατάταξης (είχε προηγηθεί χθες το 14-5 επί της Γιουγκ Ντουμπρόβνικ), αλλά ο χαμένος προημιτελικός με τη Νόβι Μπέογκραντ τους άφησε εκτός στόχων.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε στην πρώτη επίθεση του αγώνα με τον Φιλίποβιτς, αλλά στη συνέχεια είχε πολλές βιαστικές επιλογές (τις περισσότερες ο ίδιος ο Σέρβος) και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί τις καλές άμυνες που έβγαλε στα 2μ. Ενα πολύ δύσκολο γκολ του Στέλιου Αργυρόπουλου, στην εκπνοή της πρώτης περιόδου, έδωσε προβάδισμα 3-2 στη Φερεντσβάρος, αλλά αυτό έμελλε να είναι το τελευταίο γκολ των πρωταθλητών Ουγγαρίας για τα επόμενα 21,5 λεπτά!

Μετά από ένα πολύ κακό παιχνίδι εκατέρωθεν στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Δερβίσης λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 3-3, όμως στην τρίτη περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν λύσεις και πέρασαν μπροστά 6-3, τη στιγμή που οι Μαγυάροι δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα. Ο Μπίγιατς ήταν σε πολύ καλή μέρα (μόνο στον προημιτελικό υστέρησε… ), η Φερεντσβάρος είχε 1/11 με παίκτη παραπάνω (0/10 μετά την πρώτη αποβολή την οποία αξιοποίησε) και η διαφορά έφτασε στα έξι γκολ (9-3), πριν καταφέρει ο Αργυρόπουλος να βρει ξανά δίχτυα για τη “Φράντι”, 2΄25΄΄ πριν τη λήξη, με ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ από τα 6μ.

Ολυμπιακός: Η πώληση του Μαντί Καμαρά στα χέρια του Κορδόν

Ολυμπιακός: Έφυγαν 1.300 διαρκείας την πρώτη μέρα διάθεσης τους από τα εκδοτήρια

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-0, 3-0, 3-1

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Φιλίποβιτς (περιφέρεια), 1-1 Βάντοβιτς (π.π.), 1-2 Βάργκα (κόντρα), 2-2 Βάμος (π.π.), 2-3 Αργυρόπουλος (περιφέρεια), 3-3 Δερβίσης (περιφέρεια), 4-3 Βάμος (φουνταριστός), 5-3 Μουρίκης (φουνταριστός), 6-3 Φουντούλης (πέναλτι), 7-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 8-3 Γούβης (φουνταριστός), 9-3 Γενηδουνιάς (κόντρα), 9-4 Αργυρόπουλος (περιφέρεια).

Ο Ολυμπιακός είχε 1/5 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 3 γκολ από την περιφέρεια, 3 από θέση φουνταριστού και 1 στην κόντρα.
Η Φερεντσβάρος είχε 1/11 με παίκτη παραπάνω, 2 γκολ από την περιφέρεια και 1 στην κόντρα.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκε ο Μερκούλοφ (4΄53΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα).

Διαιτητές: Πουτνίκοβιτς (Σερβία), Γκόμεθ (Ισπανία)
Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 1, Δήμου, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς
ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Ζολτ Βάργκα): Σάκονι, Μόλναρ, Βάντοβιτς 1, Μερκούλοφ, Αργυρόπουλος 2, Ούμποβιτς, Φέκετε, Βίγκβαρι, Νάγκι, Βάργκα 1, Γιάνσικ, Νταμόντε, Βόγκελ

** Στο άλλο αποψινό ματς, η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ νίκησε 14-10 την Μπρέσια και κατετάγη έβδομη. Ο Κώστας Κάκαρης πέτυχε τρία γκολ, στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του με την κροατική ομάδα, καθώς έχει συμφωνήσει με την Προ Ρέκο. Η Μπρέσια, που τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της, εντελώς απογοητευμένη μετά την ήττα-σοκ από τη Βουλιαγμένη στον προημιτελικό, έμεινε όγδοη.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 5-1, 2-1, 5-4
Τα γκολ:
ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ: Ζούβελα 4, Κάκαρης 3, Βουκόγεβιτς 2, Λάζιτς 2, Μπουρντζελέζ, Μόζαρα, Γιόκοβιτς
ΜΠΡΕΣΙΑ: Λουόνγκο 4, Πρεσούτι 2, Αλεζιάνι 2, Τζιανάτσα, Τζίτο