20:22 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Champions League: Βήμα πρόκρισης για ΠΑΟΚ, 3-2 τη Σπαρτάκ Μόσχας

Παρά την ψυχρολουσία του 0-2 στα πρώτα 17 λεπτά, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έπρεπε στη συνέχεια του αγώνα της Θεσσαλονίκης και με μεγάλη ανατροπή μέσα σε μισή ώρα νίκησε 3-2 τη Σπάρτακ Μόσχας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα play off του Champions League.

Οι Ρώσοι αιφνιδίασαν στο 7′ με ωραίο σουτ του Ποπόφ μετά από θαυμάσια αντεπίθεση και μόλις ο ΠΑΟΚ άρχισε να ισορροπεί έγινε το 0-2 με τον Πρόμες στο 17΄, καθώς το σουτ που έκανε κόντραρε και αιφνιδίασε τον Πασχαλάκη, ο οποίος δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα εκτός εστίας.

Ευτυχώς οι φιλοξενούμενοι με αυτό το αποτέλεσμα έμειναν πίσω και έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Λουτσέσκου να επιστρέψει γρήγορα στο ματς. Στο 27′ ο Πέλκας έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ ο Πρίγιοβιτς. Η μεγάλη αντεπίθεση μόλις είχε ξεκινήσει…

Μία τρομερή προσπάθεια και σέντρα του Μάτος στο 37′ έδωσε την ευκαιρία στο Λημνιό με πλασέ στην κίνηση να ισοφαρίσει σε 2-2 μέσα σε παντζουρλισμό, ενώ η Τούμπα παραλίγο να γκρεμιστεί στο 44′ όταν με τον Πέλκα οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έκαναν την απόλυτη ανατροπή.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες επέλεξαν να είναι πιο προσεκτικοί και ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ δεν έγινε το 3-3 στο 70′, όταν η ομάδα της Μόσχας κέρδισε ένα ανύπαρκτο πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Προμές και στο οποίο είπε στοπ ο Πασχαλάκης. Ο ΠΑΟΚ καλείται να κρατήσει το μικρό αυτό προβάδισμα στη ρεβάνς της Μόσχας σε μία εβδομάδα.