18:56 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Χρυσό μετάλλιο η Ελίνα Τζένγκο με την πρώτη βολή!

Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ20: Πρωταθλήτρια η Τζένγκο με μία βολή!

Η Ελίνα Τζένγκο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου Κ-20 στο Ταλίν της Εσθονίας.

Ήταν το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο και το επιβεβαίωσε στην πράξη η Ελίνα Τζένγκο. Με την πρώτη προσπάθειά της στον ακοντισμό, στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου Κ-20 που ολοκληρώθηκε στο Ταλίν, η 19χρονη ρίπτρια έριξε 61.18 μ. και καθάρισε μονομιάς την πρωτιά στον αγώνα.

Από τον προκριματικό είχε διαφανεί πως δεν υπήρχε αντίπαλος ικανή να κινηθεί σε βολές πολύ πάνω από τα 60 μέτρα, με εξαίρεση την Σέρβα, Βιλάγκος, οπότε από εκεί και πέρα περίμενε απλά να ολοκληρωθεί το αγώνισμα για να κατακτήσει την πρώτη θέση.

Οι υπόλοιπες βολές της Τζένγκο ήταν 56,08 μ., 56,29 μ., 57,06 μ., άκυρη η πέμπτη και 49,80 μ. η έκτη προσπάθεια. Δεύτερη αναδείχθηκε η Σέρβα Αντριάνα Βιλάγκος με 60,44 μ. και τρίτη η Φινλανδή Άνι Αλάνεν με 54,80 μ.

Ο Κώστας Μπουζάκης πρόσθεσε μία ακόμη καλή εμφάνιση για την ελληνική ομάδα στο φινάλε του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος K20 στο Ταλίν. Ο αθλητής από την Κρήτη κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό της δισκοβολίας με προσπάθεια στα 56,77 μ., από την τέταρτη βολή του. Ο αθλητής του Γιώργου Μήλιου είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 54,93 μ., 55,31 μ., 56,77 μ. και 55,26 μέτρα.