12:54 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Davis Cup Θάνος - Αντράντε 2-0: Τεράστια νίκη από τον Αριστοτέλη και μια νίκη μακριά από την πρόκριση η Ελλάδα

Ο Αριστοτέλης Θάνος πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση, επικράτησε 2-0 του Αντράντε και η Ελλάδα βρίσκεται μια νίκη μακριά από την πρόκριση στα playoffs του Davis Cup.

Μια μεγάλη νίκη πήρε ο Αριστοτέλης Θάνος. Ο 21χρονος Έλληνας τενίστας επικράτησε 2-0 σετ του Αντράντε και πλέον η Ελλάδα είναι μια νίκη μακριά από την πρόκριση στα playoffs του Davis Cup που θα διεξαχθούν τον Σεπτέμβριο.

Για να γίνει περισσότερο αντιληπτό το μέγεθος της νίκης του Θάνου αρκεί να αναφέρουμε ότι τους δύο τενίστες χωρίζουν περίπου 1000 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη (Νο 1578 ο Έλληνας, Νο 564 ο αντίπαλός του).

Το ματς: Με το αναμενόμενο άγχος μπήκε στο ματς ο Αριστοτέλης Θάνος. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Αντράντε ο οποίος έφτασε στο break γρήγορα και έπειτα κράτησε το σερβίς του για να προηγηθεί με 2-0.

Όσο περνούσε η ώρα ο 21χρονος Έλληνας τενίστας ανέβαζε στροφές και κατάφερε να πάρει πίσω το break στο δέκατο game για να κάνει το 5-5 και έπειτα κράτησε το σερβίς του για να προηγηθεί για πρώτη φορά.

Ο Αντράντε άντεξε και έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ, όμως εκεί ο Θάνος ήταν πιο ψύχραιμος. Ο Έλληνας τενίστας είχε υπομονή, εκμεταλλεύτηκε το χαμηλό ποσοστό του αντιπάλου του πίσω από το δεύτερο σερβίς και έφτασε στο 1-0 με 7-6 (4).

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν πιο απλά για τον Έλληνα τενίστα. Με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε στο σετ και προηγήθηκε με 4-0!

Ο Αντράντε κατάφερε να μειώσει σε 5-4, αλλά ο Θάνος κατάφερε στο τέλος να κρατήσει το σερβίς του για να κλείσει το ματς με 6-4.

Το πρόγραμμα των αγώνων ανάμεσα σε Ελλάδα και Εκουαδόρ

Σάββατο 04/02 (Έναρξη αγώνων στις 11.00)

Στέφανος Τσιτσιπάς – Άλβαρο Γκιγιέν (Νο731) 2-0
Αριστοτέλης Θάνος – Αντρές Αντράντε (Νο564) 2-0
Κυριακή 05/02 (Έναρξη αγώνων στις 12.00)

Στέφανος Τσιτσιπάς – Πέτρος Τσιτσιπάς / Γκονζάλο Εσκομπάρ (Νο44) – Ντιέγκο Ιντάλγκο (Νο76)
Στέφανος Τσιτσιπάς – Αντρές Αντράντε (Νο564)
Μιχάλης Περβολαράκης – Άλβαρο Γκιγιέν (Νο731)

Davis Cup – Συγκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς: Σκεφτόμουν τους δύο πιλότους στη διάρκεια του αγώνα

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 95-90: Χωρίς άμυνα δεν είχε τύχη