21:26 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Δεν άντεξε η Σάκκαρη την πολύ δυνατή Αζαρένκα

Η Βικτόρια Αζαρένκα αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τη Μαρία Σάκκαρη, στον πρώτο ημιτελικό του Ostrava Open της Τσεχίας.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και επιστρέφοντας πολλές μπάλες στο court της Μαρίας, η Λευκορωσίδα επικράτησε σχετικά ελεγχόμενα 6-1, 6-3 της Ελληνίδας πρωταθλήτριας και προκρίθηκε στον τρίτο της τελικό στο φετινό WTA Tour, μετά τους δύο συνεχόμενους σε Σινσινάτι και US Open.

Η Βίκα ήταν, πραγματικά, απροσπέλαστη στα ράλι από τη βασική γραμμή, πιέζοντας ασφυκτικά την αντίπαλό της, με αποτέλεσμα τα πολλά αβίαστα και βεβιασμένα λάθη της Σάκκαρη στο ματς, αν και από τα μέσα του 2ου σετ η Ελληνίδα τενίστρια έβγαλε αντίδραση και έκανε πιο δύσκολο το έργο της καταξιωμένης αντιπάλου της.

Στο πρώτο game του αγώνα, η Σάκκαρη δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί 4 ευκαιρίες για break και από κει και πέρα, η Αζαρένκα ανέλαβε ηγετικό ρόλο στο ματς, αφού με δύο σερί breaks (2-0, 4-0), έφτασε μετά από 31 λεπτά στο 6-1.

Magic by @vika7 ????#jtbankaostravaopen pic.twitter.com/0lUxglOKDz

— wta (@WTA) October 24, 2020

Με επιπλέον αυτοπεποίθηση, η Βίκα συνέχισε να κυριαρχεί στο court και με δύο ακόμη σερί breaks στο σερβίς της Σάκκαρη, βρέθηκε να προηγείται με 4-0 στο 2ο σετ.

Από εκείνο το σημείο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε αφού η Σάκκαρη “λύθηκε” και έπαιξε πιο αποτελεσματικά, με επιθετικές πρωτοβουλίες. Μάλιστα, κατάφερε να πετύχει το πρώτο της break στο ματς και να μειώσει σε 4-3 games.

Τα επόμενα games ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπα, με την Αζαρένκα να καταφέρνει τελικά να κλείσει τη νίκη με δυσκολία, στο σερβίς της Σάκκαρη, με τη συμπλήρωση 1 ώρας και 38 λεπτά.

Στον τελικό της Οστράβα, η Βίκα περιμένει τη νικήτρια του αγώνα Σαμπαλένκα-Μπράντι.