3:17 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

"Διπλό" στο ΟΑΚΑ και κορυφή για τον Άρη

Διπλό
Ο Άρης επικράτησε με 1-0 μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού και παραμένει μόνος στην κορυφή της Super League Interwetten. Εντωμεταξύ, η ελεύθερη πτώση του Παναθηναϊκού συνεχίζεται. Στο τρίτο τους ματς στη Super League οι «πράσινοι» πλέον μετρούν δύο ήττες και μία ισοπαλία (με ΑΕΛ).

Ο ‘Αρης εμφανίστηκε πολύ πιο συγκροτημένος στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο και ήταν σαφώς πιο απειλητικός στις αντεπιθέσεις του, μολονότι οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας. Διπλό

Στο 18’ ο Μαντσίνι έχασε σπουδαία ευκαιρία πλασάροντας πάνω από τα δοκάρια, αν και βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, όμως επτά λεπτά αργότερα δεν… συγχώρεσε τη νέα αδράνεια στο κέντρο άμυνας των «πράσινων» και μετά την ασίστ του Ματίγια, πέρασε και τον Διούδη κι «έγραψε» το 1-0 για τον ‘Αρη.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μία ευκαιρία στο 35’ σε σουτ του Γκάμα που έβγαλε στη γωνία του ο Διούδης, με τον Παναθηναϊκό να χάνει την καλύτερη ευκαιρία του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν σε σουτ του Βέλεθ (από κόρνερ του Αϊτόρ), ο Δεληζήσης έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ‘Αρης έδωσε όλο το… γήπεδο στον Παναθηναϊκό και «τακτοποιήθηκε» ακόμη περισσότερο στα μετόπισθεν. Οι «πράσινοι» άρχισαν να πιέζουν, όμως «σπατάλησαν» όλες τις ευκαιρίες τους. διπλό

Στο 67′ ο Αϊτόρ… κατάφερε από τα δύο μέτρα να στείλει τη μπάλα άουτ σε γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 78′ το σουτ του Μακέντα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι κι άουτ. Διπλό

Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός έκλεισε τον ‘Αρη στην εστία του, όμως όλες οι φάσεις που δημιούργησαν οι Μακέντα και Χατζηγιοβάνης, σταμάτησαν πάνω στο «τείχος» των «κιτρινόμαυρων», που πανηγύρισαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού μετά από 13 χρόνια. Επίσης, συνδυάζουν αυτό το ρεκόρ με ένα σούπερ ξεκίνημα, το οποίο σίγουρα οι “κίτρινοι” θα θέλουν πολύ να διευρύνουν.