6:53 Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Έχασε... στον δρόμο για τα πλέι οφ ο Παναθηναϊκός (φωτο)

O Παναθηναϊκός είχε το μυαλό του στο “Γ.Καραϊσκάκης” της επόμενης αγωνιστικής για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, την ώρα που στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ αντιμετώπιζε τον Εργοτέλη στη Λεωφόρο και μοιραία παραχώρησε ισοπαλία.

Πριν την έναρξη του αγώνα η ΠΑΕ Παναθηναϊκός βράβευσε τον προπονητή του Εργοτέλη, Μαρίνο Ουζουνίδη για την προσφορά του στην ομάδα.

pao-ergotelis_3

Οι “πράσινοι” μπήκαν ορεξάτοι και προειδοποίησαν με τα σουτ του Πράνιτς στο 10′ και στο 11΄. Στο 15′ από σουτ του Λαγού, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ζέκα, αυτός με το κεφάλι έστρωσε στον Μπεργκ, αλλά στο τετ α τετ πλάσαρε άουτ. Στο 20′ όμως το “τριφύλλι” πέτυχε το γκολ που έψαχνε, όταν ο Πράνιτς κινήθηκε από αριστερά, πήρε πλεονέκτημα από τον Τζανακάκη και σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση, νικώντας τον Στοϊκοβιτς κάνοντας το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα ο Μπεργκ πέρασε ανάμεσα από τρεις αντιπάλους του σε κλειστό χώρο, σούταρε, ο Στοϊκοβιτς απέκρουσε, στη συνέχεια ο Μπεργκ πήγε να κρεμάσει αλλά στη γραμμή έδιωξε ο Πίτσος. Στο 32′ ο Λαγός θα κάνει το σουτ και ο Στοϊκοβιτς  θα μπλοκάρει. Μέχρι το 35′ ο Παναθηναϊκός ήταν δραστήριος, αλλά οι φιλοξενούμενοι από εκεί και πέρα πήραν τον έλεγχο του κέντρου υστερούσαν όμως στην τελική προσπάθεια. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου να είναι μπροστά με τον γκολ του Πράντιτς.

pao-ergotelis_2

pao-ergotelis_8

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Εργοτέλης ισοφάρισε έπειτα από τη σέντρα του Τζανακάκη με τον Ρισβάνη να μην μπορεί να διώξει και τη μπάλα να χτυπά στον Τριανταφυλλόπουλο, να κοντράρει και να στρώνεται στον Μπαντιμπανγκά, ο οποίος εξ’ επαφής πλάσαρε κάνοντας το 1-1. Ο Παναθηναϊκός πίεσε μετά το γκολ, αλλά ο Εργοτέλης έπαιζε δυνατά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Ο Αναστασίου θα ρισκάρει με την είσοδο Πέτριτς και Κλωναρίδη χωρίς ωστόσο να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε. Στο 63′ ο Μπαντιμπανγκά κάνει το σουτ αλλά ο Καπίνο μπλοκάρει, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ατζαγκούν με τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να είναι αυτός που θα μπλοκάρει αυτή τη φορά. Στο 71′ ο Πέτριτς θα κάνει ένα άστοχο σουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος θα κάνει την κεφαλιά που θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Στοΐκοβιτς. Στο 77′ ο Καρντόσο θα κάνει ένα ακόμα σουτ για τον Εργοτέλη με τον Καπίνο να αποκρούει και συνολικά την ομάδα του Παναθηναϊκού να έχει χάσει τη συγκέντρωση της μη μπορώντας να γίνει αποτελεσματική. Το παιχνίδι θα λήξει τελικά χωρίς να σημειωθεί τίποτα άλλο και με τους γηπεδούχους να χάνουν έδαφος στην προσπάθεια τους για καλό πλασάρισμα στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.