1:36 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Έκανε το 1-0 ο Πανιώνιος με το Ρέθυμνο

Ο Πανιώνιος νίκησε (80-74) για πρώτη φορά φέτος το Ρέθυμνο, καθώς οι Κρητικοί είχαν πάρει και τα δύο ματς στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και έκανε το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και με τρίποντο από τον Μίλμπουρν προηγήθηκαν με 9-5 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Νίκος Παππάς με σουτ τριών πόντων πέτυχε το 12-5 και ο Χορν σημείωσε το 12-7 στο 5′. Οι φιλοξενούμενοι με κάρφωμα από τον Χορν και καλάθι του Μπρεντ Πέτγουεϊ, έφερε το Ρέθυμνο στο -1 (12-11).

Ο Λάτοβιτς έκανε το 14-13, με τον Μάριο Μπατή να πετυχαίνει το 18-13, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Μίλμπουρν έκανε το 20-15, ενώ ο Βασίλης Καββαδάς πέτυχε το 22-18 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 24-20, έπειτα από 2/2 βολές του Ντούβνιακ και καλάθι του Μίλμπουρν.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Αθανασούλας με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 33-29, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τους Νεοσμυρνιώτες (35-29). Ο Ντούβνιακ μείωσε σε 35-31, ενώ ο Μπίλι Κις πέτυχε το 37-31. Ο Πέιν με σουτ τριών πόντων έκανε το 40-31 για να πετύχει ο Τσόχλας το 40-37 με δύο εύστοχες βολές. Το ημίχρονο τελικά έκλεισε με 43-37 για τους γηπεδούχους έπειτα από τρίποντο του Μάριου Μπατή.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-37, 60-54, 80-74.