7:14 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Επική ανατροπή για τον Λεβαδειακό απέναντι στον Άρη! (video)

Παρότι ο Άρης ήταν μπροστά στο σκορ οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του ματς με τον Λεβαδειακό, έφυγε χωρίς βαθμό από το ματς με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μέσα σε 11 λεπτά τρία γκολ και να παίρνουν τη νίκη με 4-3, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Superleague.

Δύο γκολ για τον Λεβαδειακό ο Κώτσιος (64’, 86’) και από ένα ο Ιντζίδης (84’) και ο «χρυσός» σκόρερ Βαρέλα (90+5’). Για τους γηπεδούχους σκόραρε δις ο Μπακασέτας (30’, 48’) στην πρώτη του εμφάνιση με τους «κίτρινους» και ο Μανιάς (82’).

Στην τελευταία θέση με 12 πόντους η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου, που μετράει δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και 13 ήττες, ενώ οι Βοιωτοί έχουν 23 πόντους.

Το ματς
Το πρώτο ημίχρονο χωρίστηκε αγωνιστικά σε δύο μέρη. Το πρώτο ήταν από την αρχή του ματς μέχρι το 30ο λεπτό, όπου υπερείχε ο Λεβαδειακός, με τον Άρη να δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα και τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες. Οι δύο πιο σημαντικές είχαν εκφραστή τον Εμάνουελ Κονέ.

Όμως, το γκολ του Μπακασέτα, διαφοροποίησε πολύ την εικόνα των δύο ομάδων στο τελευταίο τέταρτο, με τους Θεσσαλονικείς να διαφυλάσσουν εύκολα το υπέρ τους σκορ, ενώ η απόδοση των Βοιωτών έπεσε κατακόρυφα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός μπήκε και πάλι πιο δυνατά στο ματς, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 47’ με τον Καπό, αλλά στην επόμενη φάση δέχθηκε γκολ και πάλι από τον Μπακασέτα. Από εκεί και πέρα ο Άρης προσπάθησε να διατηρήσει απλά το υπέρ του σκορ, με τον Κώτσιο να μειώνει στο 64ο λεπτό. Στο 77’ άλλαξαν οι ισορροπίες με τον Μπουγαίδη να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ είχε δει την πρώτη στο 13ο λεπτό.

Αυτό ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να υποχωρήσουν στην άμυνα τους, όμως κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ, δείχνοντας ότι καθάρισαν το ματς με αυτόν τον τρόπο. Ο Ιντζίδης μείωσε στο 84’ σε 3-2 και από εκεί και πέρα ο Άρης κατέρρευσε με την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ, το ένα στο 86’ και στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.