1:19 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Επιστροφή στη Λεωφόρο και νίκη με 2-0 για τον Παναθηναϊκό με τον ΠΑΣ Γιάννινα

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 και εκτός από τους φιλοξενούμενους στην αναμέτρηση της Λεωφόρου το τριφύλλι κέρδισε και τον Αϊτόρ. Ο Ισπανός πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, καθώς στα 45 λεπτά που έπαιξε ως αλλαγή, ήταν μέσα σε αρκετές φάσεις και πέτυχε ένα υπέροχο γκολ, το πρώτο του με τους πράσινους.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με την ίδια ενδεκάδα και σύστημα όπως κόντρα στην ΑΕΚ ενώ και ο ΠΑΣ έπαιξε με το δικό του 4-3-3 θέλοντας να κόψει το τριφύλλι.

ΠΙΕΣΕ Ο ΠΑΣ, ΣΚΟΡΑΡΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο ΠΑΣ μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να πιέσει τον Παναθηναϊκό, να κλέψει μπάλες και να απειλήσει. Με τον τρόπο αυτό κατάφερε να κρατήσει τους πράσινους μακριά από την περιοχή του Χουτεσιώτη στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι όμως έκαναν κάποια λάθη με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κλέψει μπάλες και να βγει γρήγορα στην επίθεση. Στο πρώτο λάθος ο Μαουρίσιο σούταρε άστοχα και στο δεύτερο λάθος ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Σάλιακα σε κεφαλιά του Μακέντα.

Ο ρέφερι της αναμέτρησης έδειξε στην άσπρη βούλα και την κόκκινη στον αμυντικό των φιλοξενούμενων αλλά με τη χρήση του VAR έκανε την κάρτα κίτρινη και ο ΠΑΣ συνέχισε με έντεκα. Το τριφύλλι βρήκε την ευκαιρία όμως να ανοίξει το σκορ με την εκτέλεση πέναλτι από τον Βιγιαφάνιες και να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Στα λεπτά που έμεναν μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος έψαξε ένα δεύτερο γκολ αλλά δεν το βρήκε. Οι “πράσινοι” είδαν τον Διούδη όμως να κρατάει το υπέρ τους 1-0 όταν στο 44′ η κεφαλιά του Κάργα αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Έλληνα γκολκίπερ.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης (71′ Σερπέζης), Αλεξανδρόπουλος (46′ Αϊτόρ), Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης (71′ Εμμανουηλίδης), Μακέντα (90′ Ιωαννίδης), Βιγιαφάνιες (81′ Καρλίτος).

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Ροντρίγκο, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας (46′ Καρτάλης), Κάστρο, Σιόντης, Μπρένερ (60′ Νάουμετς), Ελευθεριάδης, Παμλίδης.

πηγή: sport24.gr

ΠΑΟΚ: Ο Βιεϊρίνια στην αποστολή κόντρα στον Άρη