11:35 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Euroleague: Η Ρεάλ έπιασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή

Στην Μπολόνια, η Ρεάλ Μαδρίτης μέτρησε 15/30 τρίποντα, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με τον Μάριο Χεζόνια να σταματάει στους 26 πόντους πήρε ένα επιβλητικό «διπλό» με 96-79 επί της Βίρτους, παραμένοντας στο «κυνήγι» του πρωτοπόρου Ολυμπιακού με ρεκόρ 21-9 στην Euroleague. Οι Ιταλοί υποχώρησαν στην 14η θέση με ρεκόρ 13-17 και πλέον συμβιβάζονται με την ιδέα του αποκλεισμού από την ευρωπαϊκή συνέχεια τους.

Οι γηπεδούχοι έχασαν από το πρώτο δεκάλεπτο την επαφή με τους Ισπανούς (12-26 η πρώτη περίοδος), βλέποντας μόνο τους Μάρκο Μπελινέλι (26π.) και Σέμι Ογελέγιε (18π.) να πιστεύουν -μάταια- στην ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 33-50, 58-68, 79-96

Δεν σταματά να μάχεται για μια θέση στα playoffs, κάνοντας τρομερό ντεμαράζ τον τελευταίο καιρό η Αρμάνι. Η ομάδα από το Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και ανέβηκε στο 14-16 μετά τη νίκη της επί της Μπαγερν Μονάχου με 99-74, ψάχνοντας μια θέση στην πρώτη 8άδα της Euroleague στο τέλος της regular season. Η Αρμάνι έχει 8 νίκες στα 9 τελευταία ματς.

Για τους νικητές ο Νέιπιερ είχε 20 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Λουάου-Καμπαρό σταμάτησε στους 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Ομπστ ήταν απελπιστικά μόνος του με 27 πόντους και 7/11 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 49-36, 72-54, 99-74

H Μονακό έκαμψε την αντίσταση και της Βαλένθια, πανηγύρισε την πέμπτη διαδοχική νίκη της στη Euroleague και έκανε αποφασιστικό βήμα για την εδραίωση της στην τετράδα (εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό της στα play off), που δίνει και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Οι Μονεγάσκοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους με το τελικό 90-79, για την 30ή αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 20-10 και υποχρέωσαν τις «νυχτερίδες» στη 16η ήττα τους, με την οποία έχασαν έδαφος στην προσπάθεια που καταβάλουν να εισέλθουν στην οκτάδα.

Η διάρκεια στο κομμάτι της παραγωγικότητας και η άμυνα της τέταρτης περιόδου, όταν περιόρισε τους φιλοξενούμενους στους 15 πόντους, αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της επιτυχίας της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς, η οποία αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον τιμωρημένο Μάικ Τζέιμς (από τον επόμενο αγώνα επιστρέφει στην ομάδα).

Πρώτοι σκόρερ των Μονεγάσκων οι Τζάρον Μπλοσομγκέιμ και Έλι Οκόμπο, σημειώνοντας από 14 πόντους, ενώ από τη Βαλένθια προσπάθησε ο Κρις Τζόουνς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 48-41, 71-64, 90-79

Στην Πόλη, η Φενερμπαχτσέ έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών και με το τελικό 87-79 επί της Ζαλγκίρις μπορεί να επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, αλλά με ρεκόρ 18-12 παρέμεινε σε απόσταση δύο νικών από την τετράδα. Στον αντίποδα, οι Λιθουανοί υπέστησαν τη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και με ρεκόρ 15-15 παρέμειναν εκτός οκτάδας.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν περιόρισε τη Ζαλγκίρις στους 35 πόντους και εξασφάλισε μαξιλαράκι ασφαλείας 11 πόντων (46-35), έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία με πρωταγωνιστές της επίθεσης τους Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (19π.), Τάιλερ Ντόρσεϊ (15π.), Μάρκο Γκούντουριτς (14π.), Τόνι Τζεκίρι (13π.) και Τζόναθαν Μότλεϊ (13π.) δεν αγχώθηκε μέχρι το τελικό σκορ. Στους 2 πόντους περιορίστηκε ο Νικ Καλάθης στα 23 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, προσθέτοντας στη στατιστική του 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Ρόλαντ Σμιτς με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-35, 65-55, 87-79

Δεν τα κατάφερε στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός, αφού ηττήθηκε με 90-75 από την Παρτίζαν και πλέον συγκατοικεί στην κορυφή με τη Ρεάλ (επικράτησε της Βίρτους) με ρεκόρ 21-9 (οι Πειραιώτες την έχουν στην ισοβαθμία, αφού την έχουν νικήσει και στα δύο ματς). Η Μπαρτσελόνα κυνηγά τους δύο πρωτοπόρους, έχοντας ρεκόρ 20-10.