22:52 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Europa League: 1-1 με την Μπέρνλι και πέρασε στους ομίλους ο Ολυμπιακός

Την πρόκρισή του στους ομίλους του Europa League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, καθώς πέρασε αναίμακτα τα πρώτα 65 λεπτά του αγώνα με την Μπέρνλι και στη συνέχεια δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα για να κρατήσει το σκορ του πρώτου αγώνα, όπου είχε επικρατήσει με 3-1. Οι Πειραιώτες θα μπορούσαν μάλιστα να έχουν πάρει την εκτός έδρας νίκη, αλλά δέχθηκαν ένα γκολ στο τέλος από στατική φάση…

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι στο πρώτο τέταρτο, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία, έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες και περιόρισαν την ομάδα του Μαρτίνς σε αμυντικό ρόλο. Ο Ολυμπιακός “έβγαλε” δύο επικίνδυνες αντεπιθέσεις, αλλά σε γενικές γραμμές δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος, ωστόσο το 0-0 τον βόλεψε αφάνταστα.

Στην επανάληψη η Μπέρνλι μπήκε δυνατά και είχε δοκάρι με τον Βόουκς στο 48′ και συνέχισε να πιέζει διαρκώς, μέχρι που κοντά στο 65′ η πίεση εξαντλήθηκε. Στο 83′, μάλιστα, ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ με τον Ποντένσε για να κάνει το 0-1, μόνο που άμεσα οι Εγγλέζοι ισοφάρισαν στο 86′ με τον Βίντρα.

Με αυτή την ισοπαλία και την πρόκριση στους ομίλους του Europa League ο Ολυμπιακός έδωσε βαθμούς στην Ελλάδα και έγινε η τρίτη ομάδα που θα μετάσχει σε ευρω-ομίλους μετά την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ.