12:56 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Ευρωπαϊκό υγρού στίβου - Ρώμη 2022: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Χρήστου στα 50μ. ύπτιο

Ο Απόστολος Χρήστου είναι ο τρίτος Έλληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης. Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στα 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, ο αθλητής του Ολυμπιακού νίκησε κυριολεκτικά στην τελευταία χεριά τον μεγάλο του αντίπαλο, τον Ιταλό Τόμας Τσέκον, και με 24.36 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας μάλιστα και πανελλήνιο ρεκόρ.

Πρόκειται για το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης αλλά και το πρώτο χρυσό για τον 26χρονο Χρήστου σε έναν μεγάλο αθλητικό γεγονός.