6:49 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

"Εξάσφαιρος" Ολυμπιακός στέλνει μήνυμα στην ΑΕΚ

Με έξι “τεμάχια” φιλοδώρησε τη Λαμία ο Ολυμπιακός μέσα στο γήπεδό της. Με ελκυστικό και αποτελεσματικό ποδόσφαιρο κατάφερε να βρεί δίχτυα έξι φορές, τρεις σε κάθε ημίχρονο και να έχει πολλαπλά κέρδη για τη συνέχεια. Ταυτόχρονα, με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός στέλνει… μήνυμα με νόημα στην προσεχή του αντίπαλο ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων, η οποία αυτή την ώρα αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Σμύρνης στο γήπεδο της Ριζούπολης και καίγεται για τη νίκη.

Στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας οι «ερυθρόλευκοι», με την 9η νίκη τους σε 10 ματς που έχουν δώσει (μόλις μία ισοπαλία), παραμένουν στην κορυφή της Super League, άσχετα με τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Ο Ολυμπιακός έμεινε αήττητος για 27ο σερί ματς στη Super League (20 νίκες, 7 ισοπαλίες), ήταν κυρίαρχος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό απέναντι σε μία ομάδα που γνώρισε την 8η ήττα της σε 10 ματς που έχει δώσει έως τώρα, ούσα στην τελευταία θέση της κατάταξης με μόλις 2 βαθμούς.

Από το τελικό σκορ γίνεται αντιληπτό ότι στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Λαμίας υπήρχε μόνο μία ομάδα κι αυτή ήταν ο Ολυμπιακός. Το συγκρότημα του Πέδρο Μαρτίνς κατάφερε να δώσει τέλος στο ματς από το πρώτο 45λεπτο, όταν και προηγήθηκε 3-0 με τα τέρματα των Μπουχαλάκη, Εμβιλά και Ελ Αραμπί.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου οι γηπεδούχοι επιδίωξαν να μειώσουν, έχασαν πέναλτι με τον Ντέλετιτς (η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά την εκτέλεση), με τον Ολυμπιακό ν΄ ανακτά και πάλι τον έλεγχο στο ματς και να πετυχαίνει άλλα τρία γκολ.

Μέσα σε δύο λεπτά οι Σουντανί (πέναλτι) και Κάϊπερς «έγραψαν» το 5-0 (σκόραραν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα), ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μασούρας.

Ο Ολυμπιακός έχασε από την Πόρτο 0-2 αλλά αλλά η Σίτι τον έστειλε στους «32» του Europa League

Ολυμπιακός – Βόλος 4-1: Καθάρισε ο Ελ Αραμπί με χατ τρικ