10:02 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Formula 1: Νίκη τίτλου για Φερστάπεν στο Μεξικό

Formula 1: Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο μεγάλος νικητής στο GP του Μεξικού, αυξάνοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά του από τον Χάμιλτον, που τερμάτισε στη δεύτερη θέση. Τρίτος ο Πέρες, ταχύτερος γύρος από τον Μπότας.Ο Μαξ Φερστάπεν με μία εκπληκτική εκκίνηση και ακόμη καλύτερη οδήγηση, πήρε άνετα τη νίκη στο Μεξικό και αφήνοντας δεύτερο τον Χάμιλτον, αύξησε τη διαφορά του στην κορυφή από τον Βρετανό πιλότο στους 19 πόντους, τέσσερις αγώνες πριν το φινάλε της σεζόν!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ:

Τρίτος τερμάτισε ο «γηπεδούχος» Πέρεζ, ενώ ο Μπότας έκανε τον ταχύτερο γύρο. Ήταν, αν μη τι άλλο, από τις πιο επιβλητικές και άνετες νίκες στην καριέρα του Φερστάπεν, 18η από τους 22 αγώνες του φετινού πρωταθλήματος της Formula 1. Πήρε την πρωτοπορία του αγώνα στην πρώτη στροφή, περνώντας και τις δύο Mercedes από την εξωτερική και τη διατήρησε ως το τέλος.

Από εκεί και πέρα, ο Πιέρ Γκασλί της Alpha Tauri έκανε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε στην 4η θέση, ακολούθησαν οι δύο Ferrari των Κάρλος Σάινθ και Σαρλ Λεκλέρ, οι τρεις παγκόσμιοι πρωταθλητές, Σεμπάστιαν Φέτελ, Κίμι Ράικονεν και Φερνάντο Αλόνσο, ενώ τη δεκάδα έκλεισε ο Λάντο Νόρις.

Το επόμενο GP της Formula 1 έρχεται σε μόλις μία εβδομάδα, στο Σάο Πάουλο της Βραζιλίας, την άλλη Κυριακή (14/11).