16:01 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Φοβερή Σάκκαρη και πρόκριση στα ημιτελικά του Ostrava Open

Στα ημιτελικά του Ostrava Open της Τσεχίας, προκρίθηκε η εκπληκτική Μαρία Σάκκαρη που ανέτρεψε το προβάδισμα της Ονς Ζαμπέρ, στο μεταξύ τους ντέρμπι για τα προημιτελικά της Indoor διοργάνωσης.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, αν και έμεινε πίσω στο σκορ με σετ και με break, εξαπέλυσε εντυπωσιακή αντεπίθεση και επιβλήθηκε με 3-6, 6-3, 6-1 της αντιπάλου της, παίρνοντας την πρόκριση για τον δεύτερο ημιτελικό της στο φετινό WTA Tour.

Παρά το πολύ δυνατό ξεκίνημα της Ζαμπέρ που προηγήθηκε με 6-3, 3-1, η Σάκκαρη δεν πτοήθηκε και ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, επιτυγχάνοντας ένα σερί 9 νικηφόρων games με κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού της τη σταθερότητα από τη βασική γραμμή και την πίεση στο court της αντιπάλου της.

Το εντυπωσιακό αυτό σερί, έφερε τη Μαρία να προηγείται με 4-0 games στο 2ο σετ και τελικά, μετά από 1 ώρα και 39 λεπτά αγώνα, κατάφερε να ολοκληρώσει τη σπουδαία ανατροπή της, κλείνοντας θέση στις “4” καλύτερες του Ostrava Open.

Εκεί, θα περιμένει τη νικήτρια του αγώνα Αζαρένκα-Μερτένς.

Αυτή ήταν η 20η νίκη της Σάκκαρη στη φετινή σεζόν, σε σύνολο 30 αγώνων (20-10), με την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια να παραμένει σε τροχιά δεύτερου τίτλου καριέρας, μετά τη Ραμπάτ το 2019.

Πηγή: Tennis24.gr