15:21 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Φτηνή ήττα για τη βελτιωμένη ΑΕΚ από τη Λέστερ

Άξιζε και μπορούσε κάτι παραπάνω η ΑΕΚ . Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, πλήρωσε ακριβά τις δύο στιγμές αδράνειας ανασταλτικά στο πρώτο ημίχρονο, που έβαλαν μπροστά στο σκορ την πολύ ποιοτική Λέστερ η οποία ξέρει να εκμεταλλεύεται κάθε λάθος και σε συνδυασμό με τις μεγάλες ευκαιρίες που χάθηκαν από τον Λιβάγια διαμόρφωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα για τον αντίπαλο, δύο τερμάτων στην ανάπαυλα. Τελικό σκορ: ΑΕΚ – Λέστερ 1-2…

Η Ένωση στην επανάληψη το πάλεψε, με την είσοδο κυρίως του Τάνκοβιτς αλλά και του Ολιβέιρα, απέκτησε περισσότερη κίνηση μπροστά και όχι μόνο μείωσε με τον διεθνή Σουηδό, ο οποίος έβγαλε καταπληκτικές συνεργασίες με τον Μάνταλο που ήταν σημείο αναφοράς συνολικά για την ομάδα, αλλά άγγιξε και την ισοφάριση την οποία άξιζε αλλά δυστυχώς ο Μούγιο πλάσαρε ψηλά σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Συνολικά πάντως η ΑΕΚ, στάθηκε πολύ καλά απέναντι σε έναν αντίπαλο που πριν λίγο διάστημα έριξε πέντε γκολ στην Σίτι και που την περασμένη αγωνιστική έκανε άνετο διπλό στην έδρα της Άρσεναλ, ήταν ανταγωνιστική και αν είχε λίγο πιο καθαρό μυαλό για να τελειώσει τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και μεγαλύτερη συγκέντρωση για να αποφύγει τα λάθη πίσω, θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω.

Με διάταξη 4-2-3-1, τους Σάκχοφ-Κρίστιτσιτς στον άξονα, τον Μάνταλο δεκάρι, τον Λιβάγια δεξιά, τον Λόπες αριστερά και τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή, ξεκίνησε η ΑΕΚ. Ήταν ένα πρώτο 45λεπτο, όπου οι ποδοσφαιριστές του Μάσιμο Καρέρα ήταν ανταγωνιστικοί σε πολλούς τομείς, με δημιουργία και φάσεις αλλά δυστυχώς, γκρέμισαν ότι έχτισαν με τις αμυντικές αδυναμίες που εμφάνισαν. Και όταν εμφανίζεις τόσο τρανταχτές αδυναμίες ανασταλτικά, απέναντι σε ομάδες τέτοιας ποιότητας θα το πληρώσεις. Η Ένωση, παρ’ όλα αυτά, μπήκε καλά και στεκόταν στο παιχνίδι. Απείλησε με ένα ξαφνικό σουτ του Μάνταλου στο 12’, είχε μια επικίνδυνη στιγμή ένα λεπτό μετά όταν ο Λιβάγια δεν κατάφερε να κατεβάσει καλά την μπάλα από το γέμισμα του Ινσούα, ενώ στο 15’ από κεφαλιά γέμισμα του Λόπες ο Σβάρνας δεν το πίστεψε και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί φάτσα με τον Σμάιχελ. Η Λέστερ που επιχείρησε να ανεβάσει ταχύτητα μετά το πρώτο διάστημα του αγώνα, απείλησε ένα ένα επικίνδυνο συρτό σουτ του Μάντισον όπου η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ και βρήκε τη λύση που έψαχνε στο 18’. Όταν δημιουργήθηκε ρήγμα στον άξονα της ΑΕΚ, βγήκε η κάθετη πάσα με τον Σβάρνα να χάνει τον Βάρντι ο οποίος ανατράπηκε από τον Τσιντώτα και κέρδισε το πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο ίδιος για το 0-1. Οι παίκτες του Καρέρα από μια ακόμα αδράνεια, λίγο έλειψε στα… καπάκια να δεχτούν και δεύτερο γκολ όταν από λάθος πλάγιο άουτ του Ινσούα, η Λέστερ άλλαξε γρήγορα την μπάλα αλλά ευτυχώς ο Τσιντώτας σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Ουντέρ. Η ΑΕΚ επιχείρησε να βγάλει αντίδραση ανεβάζοντας τις γραμμές της σε εκείνο το σημείο και δημιούργησε δύο σημαντικές στιγμές! Η πρώτη στο 27’, όταν από εξαιρετικό γέμισμα του Μπακάκη, ο Λιβάγια ολομόναχος πήρε την κεφαλιά ωραία, αλλά ο Σμάιχελ του είπε όχι, ενώ η δεύτερη δύο λεπτά μετά, όταν και πάλι ο Κροάτης βρήκε φάτσα με τον αντίπαλο γκολκίπερ αλλά πλάσαρε άουτ με όλο το τέρμα πιάτο. Γενικά ο Κροάτης, αν και βρέθηκε στις δύο μεγαλύτερες στιγμές της ΑΕΚ, έδειχνε μια αδυναμία να ανταπεξέλθει από τα δεξιά χάνοντας εύκολα την μπάλα σε πολλές περιπτώσεις. Στο τελευταίο διάστημα του πρώτου 45λεπτου, η Ένωση φαινόταν να ελέγχει την κατάσταση χωρίς να κινδυνεύει, ωστόσο μια ακόμα αδράνεια, αυτή την φορά σε αμυντικο στημένο, έφεραν το 0-2. Ήταν ένα κόρνερ του Μάντισον, ο Βάρντι πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Τσάουντρι που ακολουθούσε με πλασέ ολομόναχος πέτυχε το δεύτερο γκολ των Βρετανών…

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε στην επανάληψη η ΑΕΚ, με τον Μάσιμο Καρέρα να αποσύρει Λιβάγια και Καρίμ, περνώντας στη θέση τους Ολιβέιρα που πήγε στην κορυφή και Τάνκοβιτς που κινούνταν δεξιά αλλά συνέκλινε συνεχώς προς τον άξονα. Και κάπως έτσι, με το καλημέρα, έκανε άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα με τις συνεργασίες του με τον Μάνταλο. Η Ένωση απέκτησε κίνηση με τις αλλαγές του Καρέρα στην επίθεση της και αυτό φάνηκε αρχικά στο 49’, όταν ο Μάνταλος κινήθηκε υπέροχα στον άξονα, τσίμπησε πανέμορφα στον Μούγιο που έκανε κίνηση στην πλάτη και αυτός με ιδανικό πλασέ μείωσε σε 1-2. Ένα λεπτό μετά, έχουμε παρόμοια συνεργασία και η ΑΕΚ αγγίζει την ισοφάριση.

Ο Μάνταλος και πάλι είδε την εξαιρετική κίνηση του Τάνκοβιτς, του πέρασε την κάθετη κόβοντας στη μέση την αντίπαλη άμυνα αλλά ο Σουηδός υπό πίεση κι ενώ βρισκόταν φάτσα με τον Σμάιχελ πλάσαρε ψηλά στο τετ-α-τετ. Η ΑΕΚ εν τω μεταξύ, σε αυτό το διάστημα, αλλάζει τη διάταξη της σε 3-5-2 με τον Λόπες να πηγαίνει αριστερό στόπερ, τον Μάνταλο εσωτερικός δίπλα στους Σάκχοφ-Κρίστιτσιτς, ενώ ο Τάνκοβιτς κινούνταν κοντά στον Ολιβέιρα. Είναι φανερό, πως οι κινήσεις του Καρέρα επηρεάζουν θετικά την εικόνα της ομάδας που που και μεγαλύτερη ασφάλεια βγάζει ανασταλτικά και πολύ επικίνδυνη είναι μεσοεπιθετικά με σημείο αναφοράς τους Μάνταλο-Τάνκοβιτς.

Η Λέστερ επιχειρεί να βγάλει αντίδραση σε εκείνο το σημείο της πίεσης που δέχεται αλλά ο Τσιντώτας σε δύο περιπτώσεις καθαρίζει τον κίνδυνο, ενώ στην τρίτη βλέπει τον Ουντέρ στο 65’ να σημαδεύει το δοκάρι με αριστερό πλασέ. Μπαίνοντας στο τελευταίο 20λεπτο η Λέστερ προσπαθεί να ρίξει τον ρυθμό του αγώνα, η ΑΕΚ με τις γραμμές της ψηλά και παιχνίδι από τον άξονα ψάχνει τον τρόπο να βάλει την μπάλα στα καρέ του Σμάιχελ, έχοντας στο 80’ ένα καλό σουτ του Λόπες όπου ο Σμάιχελ μπλόκαρε. Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα ο Καρέρα πέρασε στο ματς και τους Μαχαίρα-Βασιλαντωνόπουλο-Σαμπανάτζοβιτς, βγάζοντας Ινσούα-Μπακάκη-Σάκχοφ, θέλοντας προφανώς να δώσει μεγαλύτερη φρεσκάδα αλλά δυστυχώς η ΑΕΚ ούτε το καθαρό μυαλό είχε ούτε τον τρόπο να βρει την ισοφάριση.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (86’ Βασιλαντωνόπουλος), Ινσούα (86’ Μαχαίρας), Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Σάκχοφ (86’ Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστιτσιτς, Λόπες, Λιβάγια (46’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ (46’ Ολιβέιρα).

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τζάστιν, Μόργκαν, Φοφανά, Φουχς (46’ Τόμας), Τίλεμανς, Τσάουντρι (66’ Μεντί), Μάντισον (74’ Μπαρνς), Ολμπράιτον, Τσενγκίζ Ουντέρ (66’ Πρατ), Βάρντι (70’ Ιχεανάτσο).

Πηγή: aek365.gr