23:51 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Ιωνικός - Ατρόμητος 1-4: Σαρωτικοί οι Περιστεριώτες με τεσσάρα ανατροπής στο β' μέρος

Ο Ατρόμητος έκανε εκπληκτικό δεύτερο μέρος, επικράτησε 4-1 του Ιωνικού για την 4η αγωνιστική της Super League. Οι Περιστεριώτες έφεραν τούμπα το ματς μέσα σε δύο λεπτά και σκόραραν άλλα δύο γκολ έως το φινάλε.

Ο Ατρόμητος ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο μέρος απέναντι στον Ιωνικό, του οποίου επικράτησε 4-1 στη Νίκαια για την 4η αγωνιστική της Super League. Ο Μεντόσα άνοιξε το σκορ στο 38′ όμως οι Περιστεριώτες έφεραν τούμπα το ματς μέσα σε δύο λεπτά με Κεσχρίντα (53′) και Φριντζόνσον (55′), ο Ρομπάιγ στο 61′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ και ο Τζαβίδας στο 90+1′ έβαλε το “κερασάκι”. Έτσι, ο Ατρόμητος έφτασε τους επτά πόντους, ενώ στον ένα έμεινε η ομάδα του Σπανού.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά με αρκετές τελικές εκατέρωθεν. Οι Νικαιώτες απειλούσαν κυρίως με σουτ εκτός περιοχής, ενώ είχε και δύο καλές στιγμές με τον Μάντζη και τον Άοσμαν. Από την άλλη ο Ατρόμητος προσπάθησε μέσα από την περιοχή με Ρομπάιγ και Κιάρτανσον.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ στο 38ο λεπτό. Ο Μεντόσα εκτέλεσε με εξαιρετικό τρόπο απευθείας ένα φάουλ, ο Γιαννιώτης ακούμπησε την μπάλα, ωστόσο αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 του Ιωνικού.

Οι Περιστεριώτες θέλησαν να αλλάξουν άρδην τα πράγματα και στο 53΄ισοφάρισαν. Ο Κεσχρίντα συνεργάστηκε με τον Κλωναρίδη, πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ, ο Χουτεσιώτης δεν έδιωξε στην κλειστή του γωνία και ο Τυνήσιος πέτυχε το πρώτο του γκολ.

Ο Ατρόμητος μέσα σε δύο λεπτά έφερε τούμπα το παιχνίδι. Ο Τζαβίδας μοίρασε στον Φριτζόνσον και εκείνος με εξαιρετικό πλασέ στα όρια της περιοχής έκανε το 2-1 για τους Περιστεριώτες.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σταματιμό και ανέβασαν περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Ο Τζαβίδας έκανε το πλασέ, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε και ο Ρομπάιγ που ακολουθούσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1. Μάλιστα ο Γάλλος βρήκε και δεύτερη φορά δίχτυα στο 77′, όμως ήταν εκτεθειμένος στην πάσα του Φριντζόνσον.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα καλή στιγμή για τέταρτο γκολ στο 90′, αλλά ο Τζαβίδας δεν νίκησε τον Χουτεσιώτη. Το πέτυχε βέβαια στην επόμενη φάση, με τον νεαρό επιθετικό του Ατρομήτου να αξιοποιεί το γύρισμα του Κλωναρίδη από τα δεξιά.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Αντούνες, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Βαλεριάνος, Άοσμαν, Μασάς, Μεντόσα, Μύγας, Μάντζης, Κάνιας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κουέν, Μουνίθ, Ροτάριου, Κγιάρτανσον, Ρομπάιγ

πηγή: sport24

ΠΑΣ Γιάννινα – Λεβαδειακός 2-1: Σεφτέ στις νίκες με Ροσέρο και Εραμούσπε

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-2: Οι Αγρινιώτες άλωσαν το Γεντί Κουλέ με Καρέλη και Κολοβό