9:48 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Ισόπαλες Γαλατά και Τσέλσι, τα... λένε στο Λονδίνο (φωτο)

Στο “Αλι Σαμί Γεν” η Γαλατάσαραϊ υποδεχόταν την Τσέλσι στα πλαίσια της φάσης των “16”του Champions League.

Ο σκοπός ήταν να οι Τούρκοι να πάρουν κάτι θετικό από αυτό τον εντός έδρας αγώνα ώστε να μην δώσουν το δικαίωμα στην Τσέλσι να καθαρίσει από τώρα την υπόθεση πρόκριση και οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι να μπορούν να διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους στο επαναληπτικό στο Λονδίνο.

BhbSjJPCIAAPKWA

Ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την ομάδα του με τους Μουσλέρα, Τέλες, Σετζού, Μπαλτά, Εμπουέ, Μέλο, Ινάν, Σνάιντερ, Χαΐροβιτς, Ντρογκμπά και Γιλμάζ, ενώ από την άλλη μεριά ο Ζοσέ Μουρίνιο επέλεξε τους Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Αζάρ, Γουίλιαν, Σίρλε και Τόρες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και η Τσέλσι είχε την πρώτη τεράστια ευκαιρία, στο 4ο λεπτό, όταν μετά από λάθος διώξιμο του Μουσλέρα, ο Γουίλιαν προσπάθησε να κάνει την “λόμπα”, εκτός περιοχής, όμως ο Ουρουγουανός τερματοφύλακας απέκρουσε με το κεφάλι σε κόρνερ, αποσοβώντας ένα βέβαιο γκολ. Οι Άγγλοι είχαν μπει δυνατά και ήταν καλύτεροι στο γήπεδο, έτσι στο 10′ οι παίκτες του Μουρίνιο βγαίνουν στην κόντρα από τ’ αριστερά, ο Σίρλε βγάζει στον Αθπιλικουέτα, εκείνος δίνει στον Τόρες ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 0-1. Στο 14′ θα γίνει ένα σουτ του Γουίλιαν εκτός περιοχής και ο Μουσλέρα θα πέσει και μπλοκάρει. Η Τσέλσι αποφάσισε να κάτσει πίσω από την μπάλα και να περιμένει ώστε να επιτεθεί με αντεπιθέσεις. Στο 17′ ο Χαΐροβιτς κάνει ένα σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σίρλε βγήκε από τα δεξιά και έβγαλε τη σέντρα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ραμίρες έπιασε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 30′ ο Χαΐροβιτς ξανά, έκανε το σουτ, το πρώτο της Γαλατά στην εστία, και  ο Τσεχ έπεσε στην αριστερή του γωνία μπλοκάροντας τη μπάλα. Στο 39′ και ενώ ο ρυθμός είχε πέσει κάπως, η Γαλατά δημιούργησε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τέλες έκανε το διαγώνιο αριστερό σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και ο Τσεχ υποχρεώθηκε σε πολύ δύσκολη επέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ. Το ημίχρονο θα στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους Άγγλους να είναι μπροστά στο σκορ.

original

BhbP7iyCYAAOLRq

Στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι ήταν αυτή που είχε και πάλι την πρώτη ευκαιρία (52′)  αφού ο Αζάρ έκανε την κάθετη μπαλιά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Τόρες πήρε τη μπάλα και έμεινε όρθιος παρά την πίεση που δέχτηκε αλλά το πλασέ του έδειξε σε κόρνερ ο Μουσλέρα. Στο 54′ ο Μέλο θα κάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα θα περάσει έξω. Στο 63′ οι Τούρκοι προειδοποίησαν πως θα κάνουν την αντεπίθεση τους με το δοκάρι του Ινάν ο οποίος έκανε την προβολή από κοντά μετά από κεφαλία του Ντρογκμπά. Ένα λεπτό αργότερα οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι έφτασαν στην ισοφάριση όταν ο Σνάιντερ εκτέλεσε κόρνερ και ο Σετζού δεν δυσκολεύτηκε, όντας αφύλακτος, να πετύχει το 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα θα γίνει η  σπουδαία ευκαιρία για τη Γαλατά ώστε να κάνει την ολική ανατροπή αφού ο Τέλες έκανε το δυνατό σουτ και ο Τσεχ “απογειώθηκε” για να αποκρούσει σε κόρνερ. Το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία αφού φαινόταν πως είχαν συμβιβαστεί με την ισοπαλία.