6:41 Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

«It goes to Rome»: H Ιταλία μεγάλη νικήτρια του Euro 2020 με ήρωα τον Ντοναρούμα στα πέναλτι

Euro 2020 τελικός: Η Ιταλία κατέκτησε το Euro μετά από έναν τελικό «θρίλερ» κόντρα στους ΆΗ Ιταλία είναι η μεγάλη νικήτρια του Euro 2020. Μετά από έναν συναρπαστικό τελικό, ο οποίος έπειτα από κανονική διάρκεια και παράταση ήρθε 1-1, η ομάδα του Μαντσίνι κατάφερε να επικρατήσει στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2 και να στεφθεί η πρωταθλήτρια του Euro παίρνοντας τα σκήπτρα από την Πορτογαλία, η οποία είχε κατακτήσει το Euro το 2016.

Το ματς

Για την τυπικά γηπεδούχο Ιταλία, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν είχε εκπλήξεις στις επιλογές του, καθώς προτίμησε κλασικά το 4-3-3, με τον Έμερσον να έχει τη θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Σπινατσόλα, οι Βεράτι, Ζορζίνιο και Μπαρέλα ήταν στον άξονα και φυσικά η τριάδα αποτελούνταν από Κιέζα, Ιμόμπιλε και Ινσίνιε.

Αντίθετα, ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ τα άλλαξε… όλα, αφού το 4-2-3-1 έμεινε στα αποδυτήρια και επιλέχθηκε το 3-4-3, με τον Γουόκερ να μετατίθεται στο κέντρο της άμυνας, τον Τρίπιερ να παίζει ως δεξί μπακ-χαφ και τον Μάουντ να συμπληρώνει τους Κέιν, Στέρλινγκ στην επίθεση, ενώ ο Σάκα έμεινε στον πάγκο.

Στα πρώτα 20-25 λεπτά η Αγγλία είχε ξεκάθαρα το μομέντουμ του αγώνα, αλλά παρά τις προϋποθέσεις που δημιουργούσε, ούτε κατάφερε να βγάλει καθαρή ευκαιρία, ούτε τελική προσπάθεια, γεγονός που η Ιταλία το εκμεταλλεύθηκε και από το 30’ και μετά άρχισε να συνέρχεται και να εμφανίζεται στο ματς. Η μεγάλη ευκαιρία για τους «ατζούρι» ήταν στο 35’, με τον Κιέζα να σουτάρει άστοχα από πλεονεκτική θέση.

Euro 2020 vs Copa America 2021

Το δεύτερο ημίχρονο δεν έφερε αλλαγές για τις δύο ομάδες, με την Αγγλία όσο περνούσε η ώρα να γίνεται όλο και πιο φοβική και να κλείνεται όλο και περισσότερο στην περιοχή της, ενώ η Ιταλία που δεν είχε τίποτα να χάσει, άρχισε να επιτίθεται όλο και περισσότερο. Για τους «ατζούρι» η πρώτη προειδοποιητική βολή ήρθε στο 62’ με τον Πίκφορντ να λέει «όχι» στον Κιέζα, που έκανε και πάλι ό,τι ήθελε τους αντίπαλους αμυντικούς και η τιμωρία με την ισοφάριση ήρθε πέντε λεπτά αργότερα.

Από εκτέλεση κόρνερ ο Βεράτι πήρε την πρώτη κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και στην επιστροφή ο Μπονούτσι την έστειλε στα δίχτυα, με τον στόπερ της Γιούβε να γίνεται ο γηραιότερος σκόρερ σε τελικό (34 ετών και 71 ημέρων). Στο υπόλοιπο του 90λέπτου, η Ιταλία είχε βάλει στα σχοινιά την Αγγλία, που είχε «τσακισμένη» ψυχολογία μετά το γκολ που δέχθηκε, αλλά κάτι έλειπε από την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο, κάτι ουσιαστικό δεν συνέβη. Από τη μία ο Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν είχε λόγο να αλλάξει κάτι στην ομάδα του, αφού δεν απειλούνταν από τους ουσιαστικά γηπεδούχους, ενώ ο Γκάρεθ Σαουθγκέιτ δεν δικαιώθηκε για την επιμονή του στον Σάκα, που ήταν η επιλογή του από τον πάγκο και επιπλέον δεν θέλησε να ρισκάρει, περνώντας τους Ράσφορντ και Σάντσο στο… 120’ μόνο για τα πέναλτι.

Οι ενδεκάδες

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Έμερσον (118′ Φλορέντσι), Μπονούτσι, Κιελίνι, Ζορζίνιο, Μπαρέλα (54’ Κριστάντε), Βεράτι (96’Λοκατέλι), Ινσίνιε (91’ Μπελότι), Κιέζα (86’ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (55’ Μπεράρντι).

Αγγλία (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (120′ Σάντσο), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ (70’ Σάκα), Σο, Φίλιπς, Ράις (74’ Χέντερσον – 120′ Ράσφορντ), Στέρλινγκ, Μάουντ (99′ Γκρίλις), Κέιν.γγλους.